Trwa ładowanie...

Prześwietlenie wykazało baterię w przełyku dziecka. Co robić, gdy dziecko połknie baterię?

Avatar placeholder
14.11.2021 20:31
Dziewczynka połknęła baterię wielkości monety
Dziewczynka połknęła baterię wielkości monety (facebook)

Elsie-Rose Duffy miała dwa latka, gdy jej życie zawisło na włosku. Dziewczynka trafiła do szpitala z bólami brzucha. Prześwietlenie wykazało obecność baterii w przełyku dziecka.

spis treści

1. Dziecko połknęło baterię

Elsie-Rose trafiła do szpitala z powodu niewyjaśnionego silnego bólu brzucha. Lekarze, którzy wykonali badania, byli w szoku. Na prześwietleniu widać było baterię, która utknęła w przełyku.

Chirurdzy bez wahania przystąpili do działania. Prąd elektryczny baterii mieszał się ze śliną, powodując niemal dosłownie pożar we wnętrznościach dziecka. Powstawały żrące substancje chemiczne, powodujące uszkodzenia wewnątrz układu pokarmowego.

Lekarze powiedzieli, żeby mama dziewczynki dała jej "ostatni pocałunek" zanim zabrali ją na salę operacyjną. 29-letnia mama dziecka, Kirsty, była przerażona. Gdy przywoziła na oddział córkę z silnymi bólami brzucha, nie spodziewała się takiego rozwoju sytuacji.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Na szczęście operacja zakończyła się sukcesem, choć specjaliści szacowali szanse na przeżycie bardzo ostrożnie. Wprost mówili o tym, że szanse są porównywalne z potrąceniem przez rozpędzony samochód. Zdarzył się jednak cud. Dziewczynka dziś wraca do pełni zdrowia.

Mama małej Elsie-Rose przyznała, że prawdopodobnie do połknięcia baterii doszło nawet dobę wcześniej. Lekarze przyznają, że jest to niestety dość częste zjawisko. Do większości placówek medycznych, także w Polsce, każdego miesiąca trafia kilkoro dzieci z taką przypadłością.

2. Połknięcie baterii - jak reagować

Baterie z ogniwami kwasowymi mogą powodować, że zawarte w nich elektrolity podrażnią przełyk i żołądek.

Połknięta bateria wykazuje dużą szkodliwość ze względu na zawarty ładunek elektryczny, który prowadzi do przypalenia, a nawet zwęglenia okolicznych tkanek.

Groźniejsze są bardziej nowoczesne baterie, które są dłużej aktywne.

Najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie, czyli ograniczanie dostępu dzieci do urządzeń elektronicznych, które mogą zawierać baterie łatwe do połknięcia.

Jeśli zauważymy, że dziecko włożyło baterię do ust, trzeba niezwłocznie sprowokować wymioty. Jeśli przedmiot nie zostanie w ten sposób wydalony, niezbędny jest szybki transport do szpitala.

W zależności od lokalizacji i rodzaju baterii, usuwa się ją endoskopowo, operacyjnie lub czeka się w warunkach szpitalnych na jej wydalenie ze stolcem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze