Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Banki krwi pępowinowej w Polsce

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 21.06.2018 09:18
Banki krwi pępowinowej w Polsce
Banki krwi pępowinowej w Polsce (123rf)

W bankach krwi pępowinowej przechowuje się coś, co jest cenniejsze niż złoto. To właśnie tam na lata deponuje się komórki macierzyste, które mogą zostać użyte do celów leczniczych.

Wraz z odkryciem tych cech krwi pępowinowej, w latach 90. na całym świecie rozpoczęły funkcjonowanie specjalne banki krwi pępowinowej. Na początku ich działania przechowywały całą pobraną krew pępowinową, później, wraz z rozwojem technologii izolacji komórek macierzystych, rozpoczęto bankowanie wyizolowanych komórek macierzystych w substancji chroniącej je przed niską temperaturą. Ta metoda przechowywania dominuje aktualnie w bankach.

Tak przygotowany materiał umieszcza się w specjalnym worku i zamraża do temperatury -190 st. C. W takim stanie może on być przechowywany kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat (najstarsze zamrożone i odmrożone po 24 latach komórki macierzyste zachowały wszystkie swoje właściwości).

1. Bank rodzinny czy publiczny?

Krew pępowinowa może być przechowywana w banku rodzinnym, np. Polskim Banku Komórek Macierzystych (PBKM), lub publicznym. W pierwszym przypadku materiał deponowany jest na cele własne oraz najbliższej rodziny i rodzeństwa. Dzięki temu zwiększa się szansa na zgodnego dawcę. W bankach publicznych, których na świecie jest ok. 160, rodzice zrzekają się praw do pobranej krwi pępowinowej, a biorcą jest osoba niespokrewniona.

Zanim zdecydujemy się zdeponować krew pępowinową, powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji o samym banku. Umowa obowiązywać będzie przez bardzo długi czas, trzeba więc mieć pewność, że firma ma stabilną pozycję na rynku.

Należy również bardzo dokładnie przeczytać umowę, którą powinniśmy otrzymać na kilka dni przed podpisaniem. Niektóre banki udostępniają ją na stronie internetowej, by klient mógł spokojnie przeanalizować dokument. Warto pozaznaczać fragmenty, które są niezrozumiałe lub budzą naszą wątpliwość i poprosić przedstawiciela firmy o ich wyjaśnienie.

Jeśli będzie unikał odpowiedzi lub udzielać sprzecznych informacji, raz jeszcze zastanówmy się, czy bank zasługuje na nasze zaufanie. Sprawdźmy również, jaki jest całkowity koszt pobrania i przebadania krwi oraz roczna cena jej przechowywania.

Godne zaufania są banki, które mają duże doświadczenie transplantacyjne. To dowód na to, że materiał przechowywany jest prawidłowo. W Polskim Banku Komórek Macierzystych do końca marca 2018 roku zdeponowanych było ponad 155 tysięcy próbek. Preparatami komórek macierzystych leczono 40 pacjentów, ze sznura pępowiny – ponad 1400 chorych.

Bank, w którym pobrana krew pępowinowa będzie przechowywana w odpowiednich warunkach, może poszczycić się akredytacją Ministerstwa Zdrowia oraz American Association of Blood Banks (AABB). Posiada też akceptowany i rozpoznawany na całym świecie certyfikat ISO.

Nie bez znaczenia jest również informacja, czy bank posiada własne, w pełni wyposażone laboratorium i kriostaty do przechowywania krwi pępowinowej. Zapytajmy też o personel i jego doświadczenie, czy lekarze współpracujący z bankiem zawodowo zajmują się terapią komórkami macierzystymi.

Medycyna widzi w komórkach macierzystych przyszłość. Badania dowodzą, że za ich pośrednictwem będzie można wspomóc terapię wielu chorób, które dzisiaj uznaje się nieuleczalne. Nauka jest nieprzewidywalna, do przełomu może więc dojść w każdej chwili.

Artykuł powstał we współpracy z PBKM

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze