Trwa ładowanie...

Bambik. Co to znaczy?

 Agnieszka Gotówka
15.11.2023 06:03
Bambik. Co to znaczy?
Bambik. Co to znaczy? (https://stock.adobe.com/)

Bambik to jedno z młodzieżowych słów, które dziś zna chyba każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej. Co oznacza? Skąd się wzięło? I jakie cechy posiada język młodzieżowy?

spis treści

1. Bambik – znaczenie

Bambik to słowo, które wywodzi się z popularnej gry Fornite z gatunku battle royale. Oznacza tam gracza, który stawia pierwsze kroki w rozgrywce: zapoznaje się z regułami i trybem gry. W języku młodzieżowym jest to zatem synonim osoby niedoświadczonej, początkującej.

2. Kto to jest bambik według tiktokerów?

Prawdziwą popularność słowo "bambik" zyskało jednak dzięki tiktokerom, którzy do swoich filmików zaczęli włączać frazę: "Ha, ha, ha, ale z ciebie bambik! Nie masz V-dolców!"

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Na dzień 14 listopada 2023 r. filmy z hasztagiem "bambik" zostały wyświetlone prawie 163 milionów razy. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem słowo to pada w każdej polskiej szkole co najmniej kilkadziesiąt razy. Pojawia się też na koszulkach i kubkach.

Wiedząc, co to bambik, łatwo się domyślić, że młodzież używa tego określenia w nie zawsze w sposób żartobliwy. Bywa, że nadaje się mu ton prześmiewczy, stygmatyzujący.

3. Język młodzieżowy w polskich szkołach

Od 1989 r. niemal każde pokolenie młodych ludzi miało swój specyficzny zasób słów, który z czasem zaczęto określać jako środowiskowy język młodzieżowy. Stanowi on mieszankę ironii, komizmu i krytycznego osądu rzeczywistości.

Nierzadko zdarza się, że znaczenie słów młodzieżowych ma bardzo ograniczone pole odbiorców. Młodzież nie posługuje się nimi wśród najbliższych, bo wychodzi z założenia, że i tak nie zostanie zrozumiana (a przecież język służy do sprawnej komunikacji).

Inna rzecz, że język ewoluuje, zmienia się. Dziś tłumaczymy, co to znaczy bambik, ale za jakiś czas być może słowo to zostanie zapomniane, a na jego miejscu pojawi się nowe. Przemijalność to zresztą dość charakterystyczna cecha języka młodzieżowego. To język, który korzysta z chwilowych trendów. Zwroty i zapożyczenia powstają na zasadzie wolnych skojarzeń, a w ich popularyzacji pomagają media społecznościowe (to też sprawia, że dane słowo z języka młodych staje się modne w bardzo krótkim czasie i dociera jednocześnie do szerokiego grona odbiorców).

Cechy języka młodzieżowego:

  • osadzenie w nurcie potocznych zachowań komunikacyjnych,
  • zanurzenie w rzeczywistości elektronicznej (przypomnijmy: "bambik" wywodzi się z popularnej gry komputerowej),
  • dominacja angielszczyzny (np. cringe – coś żenującego, wstydliwego),
  • nierzadko pojawiają się w nim spolszczone wyrazy z języka angielskiego (np. apdejtować się – poprawiać, ulepszać, ajsy – oczy, outfit – ubiór, wygląd),
  • łamanie reguł w zakresie fonetyki, morfologii, fleksji i składni (np. miszcz),
  • nadużywanie zdrobnień/zgrubień, np. fotka, pytanko, mordeczki, ziomuś, koleś, gościówa, fota, kumpela, ziomal, kolo (kolega),
  • ma przyjazny stosunek do nowych technologii,
  • jest skrótowy.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze