Bal karnawałowy dla dzieci
Karnawał to czas licznych zabaw pomyślanych także dla dzieci? Jak przygotować taki bal? Jak zaaranżować całe przyjęcie? Zabawa karnawałowa może nie tylko polegać na tańcach. Znakomitym jej uzupełnieniem są fantastyczne zajęcia plastyczne, które sprawią, że goście będą mieli szansę wykazać się nie tylko umiejętnościami tanecznymi, ale również manualnymi. Podczas zabawy karnawałowej warto pomyśleć o kostiumach i wystroju wnętrza.
1. Czapeczki karnawałowe i dekoracje na bal
Dobrym pomysłem na zaaranżowanie zabawy dla dzieci jest wykonanie czapeczek karnawałowych przez uczestników. Trzeba użyć do tego celu tektury, którą dzieci będą przyozdabiać. Można do tego celu wykorzystać bibułę (i zrobić wstążeczkę do czapki) oraz kolorowe dodatki. Fajnym pomysłem jest wykorzystanie różnokolorowych tasiemek i naklejenie ich na czapeczkach. Dadzą one nakryciu głowy harmonijny wygląd. Robiąc czapeczkę dziecięcą można wykorzystać także złotko i sreberko z cukierków i innych przekąsek. Błyszczące papierki wystarczy podziurawić dziurkaczem i już wyjdą nam cekiny własnej roboty. Pomogą nam one w artystycznym wykończeniu całego nakrycia głowy. Nabierze ono radosnego wyglądu i zachęci do tańczenia w karnawałowym rytmie.
Do sporządzenia nakrycia głowy dobrze jest wykorzystać kolorowy karton, który sprawi, że nie będziemy musieli malować tła, co zaoszczędzi trochę czasu. Fajnym kolorem jest żółty, który pozwala dać innym dodatkom radosne tło. Są one na nim dobrze widoczne.
Po zrobieniu czapeczek czas na przystrojenie sali. Najlepiej do tego celu nadają się balony, które dzieci mogą samodzielnie dmuchać. Czynność taka to jednocześnie świetne ćwiczenie logopedyczne, które bardzo pomaga w usprawnianiu oddechu u dziecka. Każda sala robi wrażenie w momencie kiedy jest kolorowo przystrojona. Serpentyny można zrobić w towarzystwie dzieci poprzez cięcie w paski długich, srebrnych papierków z folii aluminiowej do pieczenia ciasta. Nawet jeśli nie będą one równo wycięte tylko podarte, to i tak zrobią na gościach niesamowite wrażenie. A zabawa przy takim darciu papieru jest przednia.
Do ozdobienia pomieszczenia można wykorzystać również sztukę origiami. To już przy troszkę starszych dzieciach. Wystarczy powycinać słoneczka oraz śnieżynki z papieru kolorowego i poprzypinać je do firanek. Dobrym pomysłem jest także ozdobienie pomieszczeń żółtymi buźkami z radosną minką, które wykonane są z żółtych i czerwonych kartek. Oczka i minki można narysować pisakiem, czy flamastrami. Zapewne każde z dzieci będzie zachwycone mogąc coś takiego narysować.
Jako ocenę imprezy można udostępnić dzieciom jednorazowe talerzyki, na których mogą narysować swoją minkę, która odzwierciedli, jak dziecko się bawiło podczas karnawałowych szaleństw.
2. Muzyka dla dzieci na bal
Przy doborze muzyki warto podpytać się innych rodziców, co obecnie lubią ich dzieci. Rzecz w tym, by utrafić w aktualne gusta gości. Wiadomo, że każde z dzieci preferuje inny rodzaj muzyki, ale dobrze jest uśrednić oczekiwania. Niekiedy mogą być to skrajnie różne potrzeby. Jedne dzieci mogą być jeszcze na etapie piosenki typowo dziecięcej, natomiast niektóre mogą potrzebować już zdecydowanie poważniejszych dźwięków. Zapewne nic tak nie wpłynie dobroczynnie na nastrój rodziców, jak melodie znane z ich dzieciństwa, by wspomnieć tylko o przebojach Natalii Kukulskiej czy piosenkach zespołu „Fasolki”.
Ciekawym pomysłem urozmaicenia zabawy najmłodszym jest granie na instrumentach przez uczestników karnawałowych harców. Wystarczy jakieś tamburyno, flet, cymbałki i już robi się atmosfera imprezowa. Kolejnym pomysłem może być także wystukiwanie rytmu do marsza przy użyciu bębenka. Dzieci mogą, np. maszerować w jego rytm, ot choćby przy dźwiękach piosenki „Raz Dobosz zuch”. Stworzy to dogodny klimat do rytmicznej zabawy w wykonaniu dziecięcej kapeli.
Zabawa karnawałowa przygotowywana w domowych pieleszach to świetny pomysł nie tylko na spotkanie towarzyskie z muzyką w tle. To również powód do skorzystania z talentów plastycznych dzieci. Jak i kulinarnych, ale o tym już w kolejnym artykule.