Trwa ładowanie...

Badaczki są pewne. Liczba ciąż wpływa na rozwój raka

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 12.11.2022 10:26
Czy ciąża może zmniejszać ryzyko rozwoju raka?
Czy ciąża może zmniejszać ryzyko rozwoju raka? (GettyImages)

Co roku około sześć tysięcy Polek dowiaduje się, że ma raka endometrium (trzonu macicy). Okazuje się jednak, że istnieją czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Badaczki z Uniwersytetu Queensland udowodniły, że jest to m.in. ciąża, a im więcej urodzonych dzieci, tym kobieta jest lepiej chroniona.

Badaczki porównały wyniki kobiet, które rodziły oraz bezdzietnych
Badaczki porównały wyniki kobiet, które rodziły oraz bezdzietnych (GettyImages)

1. Czy ciąża ma wpływ na powstawanie nowotworów?

Magazyn ''BMC Medicine'' opublikował wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Queensland przez dr Gunn-Helen Moen i dr Shannon D'Urso z Instytutu Biologii Molekularnej.

Badaczki postanowiły sprawdzić, czy ryzyko raka endometrium (trzonu macicy) jest w jakiś sposób powiązane z liczbą przebytych ciąż. Genezą poszukiwań odpowiedzi na to pytanie byo wcześniejsze badanie, które wykazało, że czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania jest niższa ekspozycja na estrogeny (jak podczas ciąży, czy stosowania antykoncepcji hormonalnej).

- Ciąża i pigułka antykoncepcyjna dostarczają progesteronu, który przeciwstawia się estrogenowi i może to być powód, dla którego widzimy działanie ochronne przeciwko temu rakowi. Mówiąc prościej, im krótsza ekspozycja na estrogen w ciągu życia, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka endometrium - wytłumaczyła dr Gunn-Helen Moen.

2. Czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania

Do swoich badań specjalistki wykorzystały analizę genetyczną. Porównały one takie czynniki jak: zwiększony wskaźnik masy ciała (BMI), wiek w momencie pierwszej miesiączki, czy menopauzy, a także jak długo badane kobiety były w ciąży, przyjmowały tabletki antykoncepcyjne i jak długo trwała owulacja.

Badania wykazały, że ciąża jest najsilniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju raka endometrium. Ponadto kobiety bezdzietne były o 50 proc. bardziej narażone na wystąpienie raka trzonu macicy niż te, które urodziły troje dzieci.

- Może to być kwestia wzrostu stężenia progesteronu w ostatnich miesiącach ciąży lub tego, że podczas porodu organizm sam usuwa przedrakowe komórki endometrium z macicy - przyznała dr Moen.

Specjalistki zaznaczają, że to badanie pozwoliło po raz pierwszy ustalić związek przyczynowo-skutkowy między liczbą urodzeń a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka endometrium. Mimo to konieczna jest analiza zawierająca dostęp do bardziej szczegółowych danych, by określić, które czynniki są najskuteczniejsze w ochronie przed nowotworem i jak można chronić wszystkie kobiety, bez względu na posiadanie dzieci.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze