Atrakcje dla dzieci – Świętokrzyskie

Polska to kraj z wieloma, trochę niedocenianymi, atrakcjami turystycznymi, wśród których znajdują się liczne atrakcje dla dzieci. Województwo Świętokrzyskie jest interesującym celem wspólnych wczasów z dzieckiem. Rodzice mogą zabrać swoja pociechę do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Jaskini Raj, Bałtowskiego Parku Jurajskiego, Pałacu w Kurozwękach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Co ciekawego mogą tam odkryć dzieci?

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji dla dzieci jest największe i najstarsze muzeum, oferujące kilka tysięcy eksponatów, przede wszystkim zabawki. W muzeum można podziwiać między innymi:

Polecane wideo:

 • lalki z całego świata (woskowe, porcelanowe),
 • zabawki ludowe,
 • zabawki historyczne,
 • modele samochodów,
 • modele samolotów,
 • modele statków,
 • drewniane konie na biegunach,
 • klocki z kamienia.

Atrakcja turystyczna mieści się w zabytkowym budynku, powstałym w XIX wieku. Można ją zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków.

Jaskinia Raj i Bałtowski Park Jurajski

Jest to miejsce, z którego Polacy powinni być dumni i w które powinni zabierać swoje ciekawe świata dzieci. Ma ono status obiektu chronionego. Taka wycieczka dla dzieci stanie się ciekawą lekcją geografii, na której pociechy dowiedzą się, co to są kolumny naciekowe czy stalaktyty. Długość naturalnych korytarzy tej jaskini krasowej wynosi 240 m, natomiast długość sztucznie oświetlonej trasy turystycznej to 180 m. Na początku trasy warto pokazać dzieciom wystawę muzealną prezentująca szczątki prehistorycznych zwierząt (m.in. mamuta) i narzędzia człowieka neandertalskiego, dla którego niegdyś jaskinia była domem. Jaskinia Raj została odkryta w Górach Świętokrzyskich w latach 60.

Park Jurajski mieści się w Bałtowie, dużej wsi położonej około 15 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Na tym terenie odkryty skamieniałe szczątki gadów. Wycieczka do parku będzie niezwykłą atrakcją turystyczną i dydaktyczną zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Na zwiedzenie parku należy zarezerwować sobie minimum godzinę. Na trasie umieszczone są liczne tabliczki informacyjne o poszczególnych okresach geologicznych oraz wystawionych modelach dinozaurów. Obecnie w parku znajduje się około 40 rekonstrukcji dinozaurów naturalnej wielkości na obszarze około 3 hektarów. Największy okaz mierzy aż 26 metrów. Starsze dzieci warto zabrać także do Muzeum Jurajskiego, gdzie czekają m.in. następujące wystawy:

 • kości dinozaurów kredowych,
 • szczątki morskich zwierząt, np. szczęki rekinów,
 • mezozoiczne głowonogi i koralowce.
 • Natomiast dla tych młodszych większą atrakcją będzie plac zabaw na terenie parku.

Pałac w Kurozwękach i Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Kurozwęki to mała wieś położona w powiecie staszowskim, znana z licznych atrakcji. Jedną z nich, mającą szansę zainteresować dzieci, jest powstały w XIV wieku zespół pałacowy. Nazwany także Małym Wawelem pałac otoczony jest fosą, posiada krużgankowy dziedziniec i późnobarokową fasadę. Jest to rezydencja prezentująca interesującą mieszankę stylów architektonicznych. Podczas pobytu w Kurozwękach warto także pokazać pociechom hodowlę bizonów amerykańskich, liczącą ponad 80 sztuk zwierząt. Dzieci będą również zachwycone wizytą w zoo.

Takie atrakcje dla dzieci powinny budzić zainteresowanie przede wszystkim u starszych pociech. Głównym obiektem muzeum jest skansen w Tokarni koło Chęcin. Gromadzi on i chroni liczne zabytki kultury ludowej.  

Ewa Janeczko, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Jak podróżować z dzieckiem?

Jak podróżować z dzieckiem?

Nie bój się podróży z noworodkiem Czy dziecko może być zbyt małe na podróżowanie samochodem? Niekoniecznie. Wiele osób podkreśla wręcz, że dalekie wyjazdy z noworodkiem są łatwiejsze niż ze starszym dzieckiem, ponieważ maluch większość dnia przesypia. Bądź...

Wycieczki

Zdrowe przekąski na podróż

Zdrowe przekąski na podróż

Zdrowe jedzenie w podróży Długie podróże sprzyjają złym nawykom żywieniowym. Jeśli nie zaplanujesz zdrowych posiłków wcześniej, zapewne zjesz na obiad fast food, a pomiędzy posiłkami podjadać będziesz chipsy i batoniki, popijając to wszystko napojem gazowanym....

Wycieczki

Wspomnienie sielskich wakacji w magicznej sesji zdjęciowej

Wspomnienie sielskich wakacji w magicznej sesji zdjęciowej

i Greysona, na wyprawę do dziadków i kuzynów. Podczas wycieczki zrobił maluchom niezwykłe zdjęcia, które będą dla nich wspaniałą pamiątką. Beztroskie zabawy (...) , Emersona i Greysona, na wyprawę do dziadków i kuzynów. Podczas wycieczki...

Wycieczki

Rodzina w samochodzie

Rodzina w samochodzie

Współczesne rodziny wiele czasu spędzają w samochodzie. Dojazdy do pracy, szkoły, dodatkowe zajęcia, czy na wycieczki zajmują sporą część każdego dnia.

Wycieczki

Wakacje razem z dzieckiem

Wakacje razem z dzieckiem

Wakacje poza granicami kraju Mając dziecko, również mozna wyjechać na wakacje - nawet poza granice kraju. Wystarczy się tylko odpowiednio przygotować.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim. Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku. Dinozaury Jurapark Bałtów