Trwa ładowanie...

Atrakcje dla dzieci – Świętokrzyskie. Co warto zobaczyć?

Atrakcje dla dzieci – Świętokrzyskie
Atrakcje dla dzieci – Świętokrzyskie (https://stock.adobe.com/)

Atrakcje dla dzieci? Świętokrzyskie ma tu wiele do zaoferowania zarówno na dłuższe wycieczki, jak i na jednodniowe pobyty. Sprawdzamy, jakie są najciekawsze atrakcje dla dzieci w województwie świętokrzyskim.

spis treści

1. Atrakcje dla dzieci: świętokrzyskie i okolice

Województwo świętokrzyskie położone jest w południowej części centralnej Polski. Siedzibą wojewody są Kielce. I choć pod względem wielkości należy do najmniejszych województw w kraju, ma wiele do zaoferowania.

2. Jakie parki rozrywki i miejsca nauki znajdują się w Świętokrzyskiem?

Wśród propozycji jest Bałtowski Kompleks Turystyczny w powiecie ostrowieckim. To największy park rozrywki dla dzieci w regionie, który szczególnie docenią mali miłośnicy dinozaurów.

Bałtowski Kompleks Turystyczny mieści się w Bałtowie, dużej wsi położonej około 15 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie przypadkowo, bo właśnie na tym terenie odkryto skamieniałe szczątki tych prechistorycznych gadów. Wycieczka do parku będzie niezwykłą atrakcją turystyczną i dydaktyczną zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Do przejścia jest kilometr ścieżki dydaktycznej, na której znajdziemy blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, wykonanych z dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne.

JuraPark w Bałtowie został objęty patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Wśród atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego są ponadto:

  • Rodzinny Park Zabaw (karuzele, rollecoastery, dmuchańce, trampoliny),
  • Prehistoryczne Oceanarium (część JuraParku),
  • Park Safari,
  • park miniatur (uformowany na kształt Polski obszar o powierzchni ok. 1 ha z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi, a także 50 miniatur zamków i pałaców),
  • Sabatówka. Wioska czarownic,
  • Kraina koni,
  • Żydowski Jar, gdzie znajduje się blok wapienia z naturalnym odlewem stopy dinozaura,
  • Skansen Pszczeli, na terenie którego znajdują się różne formy uli, a z umieszczonych tablic możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, a także o korzyściach jakie człowiek czerpie z ich istnienia.

3. Jakie są unikalne, rodzinne atrakcje w Świętokrzyskiem, które warto odwiedzić?

Polecamy również:

  • Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim (Podzamcze 45, Chęciny) – znajdziemy tam dwie wystawy o charakterze multimedialno-mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka, oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. Odbywają się tam również warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży prowadzone w pełni wyposażonych laboratoriach oraz pokazy naukowe.
  • Baseny Tropikalne Binkowski Resort w Kielcach – największy wodny park w regionie świętokrzyskim.
  • Geonatura Kielce – ogród botaniczny w Kielcach (ul. ul. Jagiellońska 78).
  • SabatKrajno – park rozrywki i miniatur, gdzie znajduje się też park linowy dla dzieci w Świętokrzyskim zbudowany w całości na palach.
  • Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach (mieście się placu Wolności 2) – posiada imponującą kolekcję zabawek historycznych i współczesnych. Można tam zobaczyć m.in. lalki z całego świata (woskowe, porcelanowe), zabawki ludowe, modele samochodów, samolotów i statków, drewniane konie na biegunach oraz klocki. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku z XIX wieku. Można je zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków.
  • Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka – dziecięce centrum kultury znajdujące się (a jakże!) w Pacanowie, które organizuje warsztaty animacyjne i teatralne, a także liczne gry i zabawy rozwijające wyobraźnię.

4. Jakie aktywności na świeżym powietrzu są zalecane dla dzieci w Świętokrzyskiem?

4.1. Zamek w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. To jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr.

Według legendy w podziemnych lochach znajdują się skarby pozostawione przez królową Bonę, a na wzgórzach pojawia się wieczorną porą rycerz cwałujący na czarnym koniu.

Zamek można zwiedzać codziennie. Bilet normalny kosztuje 22 zł, ulgowy – 18 zł. Organizowane są też noce na zamku, podczas których możliwe jest poznanie historii zamku, odbywają się potyczki szlacheckie, pokazy tańców dawnych oraz prezentacja strojów historycznych.

4.2. Jaskinia Raj (Chęciny)

Jest to wapienna jaskinia krasowa, która ma status obiektu chronionego i która była zamieszkiwana przez człowieka neandertalskiego. To ciekawa lekcją geografii, która pozwala dowiedzieć się, co to są kolumny naciekowe czy stalaktyty.

Długość naturalnych korytarzy tej jaskini krasowej wynosi 240 m, natomiast długość sztucznie oświetlonej trasy turystycznej to 180 m.

Na początku trasy warto pokazać dzieciom wystawę muzealną prezentująca szczątki prehistorycznych zwierząt (m.in. mamuta) i narzędzia człowieka neandertalskiego.

4.3. Pałac w Kurozwękach i Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Kurozwęki to mała wieś położona w powiecie staszowskim, znana z licznych atrakcji. Jedną z nich, mającą szansę zainteresować dzieci, jest powstały w XIV wieku zespół pałacowy. Nazwany także Małym Wawelem pałac otoczony jest fosą, posiada krużgankowy dziedziniec i późnobarokową fasadę. Jest to rezydencja prezentująca interesującą mieszankę stylów architektonicznych. Podczas pobytu w Kurozwękach warto także pokazać pociechom hodowlę bizonów amerykańskich, liczącą ponad 80 sztuk zwierząt.

Park Etnograficzny w Tokarni
Park Etnograficzny w Tokarni (https://stock.adobe.com/)

Głównym obiektem Muzeum Wsi Kieleckiej jest Park Etnograficzny w Tokarni koło Chęcin. Gromadzi on liczne zabytki kultury ludowej.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze