Trwa ładowanie...

Astma oskrzelowa u dzieci – charakterystyka, przyczyny, objawy

Avatar placeholder
26.03.2021 13:59
Astma oskrzelowa u dzieci – charakterystyka, przyczyny, objawy
Astma oskrzelowa u dzieci – charakterystyka, przyczyny, objawy (123rf)

Rozpoznanie astmy oskrzelowej nie należy do zadań łatwych. Astmę oskrzelową jest podobnie jak astmę ciężko rozpoznać. Nie daje jednoznacznych objawów, jednak powtarzające się uporczywe objawy można obserwować u dziecka przez wiele lat, zanim postawi się odpowiednią diagnozę. Jakie objawy obserwuje się podczas astmy oskrzelowej i kiedy występuje?

spis treści

1. Astma oskrzelowa u dzieci – charakterystyka

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych. Drogi oddechowe mają za zadanie przenosić powietrze do płuc i z płuc. Jeżeli dziecko ma astmę oskrzelową, to ma duże problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego.

Czynników wpływających na pogorszeniu się stanu chorego jest bardzo wiele. Jeżeli patogeny dostaną się do oskrzeli, to znacznie zwężają rurki, które odpowiedzialne są za filtrację powietrza, w związku z czym oddychanie jest utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Na astmę choruje ponad 300 mln ludzi na całym świecie. Obserwuje się częstsze zachorowania u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych.

2. Astma oskrzelowa u dzieci – przyczyny

Tak naprawdę dokładna przyczyna astmy oskrzelowej u dzieci jest nieznana. Można jednak zauważyć pogorszenie się stanu dziecka w niektórych sytuacjach, do których zaliczyć można:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach;

  • pylenie traw i drzew;

  • obecność zwierząt (uczulenie na sierść);

  • przebywanie w pomieszczeniach zadymionych od dymu tytoniowego;

  • zanieczyszczenie środowiska;

  • infekcje wirusowe.

Astma oskrzelowa jest chorobą, która może towarzyszyć dziecku przez całe życie. Można jednak znacznie pomóc dziecku w przejściu tej uporczywej choroby. Występowanie astmy oskrzelowej jest uzależnione od pacjenta oraz wielu innych czynników, dlatego u jednego dziecka nawroty mogą występować nawet kilka razy w roku, a u innego rzadziej.

3. Astma oskrzelowa u dzieci – objawy

Astmę oskrzelową można podejrzewać, jeżeli u dzieci co jakiś czas występują:

  • Duszności – dziecko ma duże problemy ze złapaniem oddechu, oddychaniem, a nawet mówieniem. Podczas duszności może wystąpić sinienie wokół ust, szybsze bicie serca oraz chęć „złapania powietrza”.

  • Częste łzawienia oczu – może być spowodowany alergenami.

  • Często pojawiający się katar – katar również w dużej mierze zależy od występowania alergenów.

  • Zapalenia oskrzeli – zapalenie może wystąpić nawet kilka razy w ciągu roku i również może być spowodowane alergią.

  • Sapki – czyli problemy z oddychaniem, dziecku ciężej jest złapać odpowiednią ilość powietrza.

  • Szybsze zmęczenie – po niewielkim wysiłku dziecko jest bardzo zmęczone, spocone i ma problemy z oddychaniem.

Musisz to wiedzieć

Tych objawów nie można lekceważyć. Dziecko powinno być stale i dokładnie obserwowane przez rodziców i lekarza prowadzącego. Jeżeli u dziecka napady będą się często powtarzały, to odpowiednie będzie wybranie się z dzieckiem na komplet badań, które ustalą poziom zaawansowania choroby. Można się także udać do alergologa, w celu ustalenie, na co dziecko jest uczulone i czego powinno unikać. Podczas napadów astmy oskrzelowej, należy jak najszybciej podać dziecku odpowiednie lekarstwa, które niemal natychmiastowo poprawią jego stan zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze