Trwa ładowanie...

Astma oskrzelowa u dzieci – charakterystyka, przyczyny, objawy

Rozpoznanie astmy oskrzelowej nie należy do zadań łatwych. Astmę oskrzelową jest podobnie jak astmę ciężko rozpoznać. Nie daje jednoznacznych objawów, jednak powtarzające się uporczywe objawy można obserwować u dziecka przez wiele lat, zanim postawi się odpowiednią diagnozę. Jakie objawy obserwuje się podczas astmy oskrzelowej i kiedy występuje?

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Astma oskrzelowa u dzieci – charakterystyka

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych. Drogi oddechowe mają za zadanie przenosić powietrze do płuc i z płuc. Jeżeli dziecko ma astmę oskrzelową, to ma duże problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego.

Czynników wpływających na pogorszeniu się stanu chorego jest bardzo wiele. Jeżeli patogeny dostaną się do oskrzeli, to znacznie zwężają rurki, które odpowiedzialne są za filtrację powietrza, w związku z czym oddychanie jest utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Na astmę choruje ponad 300 mln ludzi na całym świecie. Obserwuje się częstsze zachorowania u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych.

2. Astma oskrzelowa u dzieci – przyczyny

Tak naprawdę dokładna przyczyna astmy oskrzelowej u dzieci jest nieznana. Można jednak zauważyć pogorszenie się stanu dziecka w niektórych sytuacjach, do których zaliczyć można:

 • przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach;

 • pylenie traw i drzew;

 • obecność zwierząt (uczulenie na sierść);

 • przebywanie w pomieszczeniach zadymionych od dymu tytoniowego;

 • zanieczyszczenie środowiska;

 • infekcje wirusowe.

Astma oskrzelowa jest chorobą, która może towarzyszyć dziecku przez całe życie. Można jednak znacznie pomóc dziecku w przejściu tej uporczywej choroby. Występowanie astmy oskrzelowej jest uzależnione od pacjenta oraz wielu innych czynników, dlatego u jednego dziecka nawroty mogą występować nawet kilka razy w roku, a u innego rzadziej.

3. Astma oskrzelowa u dzieci – objawy

Astmę oskrzelową można podejrzewać, jeżeli u dzieci co jakiś czas występują:

 • Duszności – dziecko ma duże problemy ze złapaniem oddechu, oddychaniem, a nawet mówieniem. Podczas duszności może wystąpić sinienie wokół ust, szybsze bicie serca oraz chęć „złapania powietrza”.

 • Częste łzawienia oczu – może być spowodowany alergenami.

 • Często pojawiający się katar – katar również w dużej mierze zależy od występowania alergenów.

 • Zapalenia oskrzeli – zapalenie może wystąpić nawet kilka razy w ciągu roku i również może być spowodowane alergią.

 • Sapki – czyli problemy z oddychaniem, dziecku ciężej jest złapać odpowiednią ilość powietrza.

 • Szybsze zmęczenie – po niewielkim wysiłku dziecko jest bardzo zmęczone, spocone i ma problemy z oddychaniem.

Musisz to wiedzieć

Tych objawów nie można lekceważyć. Dziecko powinno być stale i dokładnie obserwowane przez rodziców i lekarza prowadzącego. Jeżeli u dziecka napady będą się często powtarzały, to odpowiednie będzie wybranie się z dzieckiem na komplet badań, które ustalą poziom zaawansowania choroby. Można się także udać do alergologa, w celu ustalenie, na co dziecko jest uczulone i czego powinno unikać. Podczas napadów astmy oskrzelowej, należy jak najszybciej podać dziecku odpowiednie lekarstwa, które niemal natychmiastowo poprawią jego stan zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.