Alergie a planowanie ciąży
Alergia to patologiczna reakcja organizmu na kontakt z czynnikami nazywanymi alergenami. Mogą nimi być niektóre pokarmy, pyłki roślin, roztocza kurzu i inne. Gdy człowiek zetknie się z nimi, najczęściej pojawia się nieżyt nosa, wysypka, a w ciężkich przypadkach astma lub wstrząs anafilaktyczny.
Alergia w ciąży wymaga dodatkowej opieki lekarskiej. Kobieta spodziewająca się dziecka nigdy nie może przyjmować leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Alergiczka powinna również zaplanować ciążę w porozumieniu ze specjalistą.
1. Dlaczego w ciąży pojawia się nieżyt nosa?
Nieżyt nosa w czasie ciąży może być wynikiem reakcji alergicznej, zapalenia zatok lub powstać z innych niż alergiczne powodów. Jeśli kobieta cierpi z powodu alergicznego nieżytu nosa przed ciążą, to w czasie jej trwania stopień nasilenia reakcji alergicznej może się zmienić – pogorszyć, pozostać na takim samym poziomie lub nawet poprawić się.
Zmiana zależy od wielu czynników, m.in. od obecności alergenów sezonowych i wzrostu hormonów ciążowych.
W czasie ciąży może pojawić się nieżyt nosa, który jest spowodowany zawirowaniami hormonalnymi w organizmie kobiety lub znacznym jego przekrwieniem. Objawy schorzenia przypominają alergię, ale ponieważ nie ma ono podłoża alergicznego, leki antyhistaminowe nie działają.
Jeśli do zapalenia błony śluzowej nosa dochodzi podczas ciąży, kobieta może nie być pewna, czy leki, które przyjmuje, są dozwolone w tym okresie i przestanie z nich korzystać. Jeśli nie jest w stanie unikać przyczyn alergii – co jest najlepszym rozwiązaniem – włączenie środków farmakologicznych może okazać się niezbędne.
2. O czym powinna pamiętać alergiczka podczas ciąży?
Jeśli kobieta jest alergiczką, planowanie ciąży powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem. Jest to istotne, ponieważ leczenie opiera się głównie na przyjmowaniu leków. Żeby zmniejszyć ryzyko negatywnego ich wpływu na dziecko, warto odwiedzić wcześniej specjalistę i porozmawiać z nim na ten temat.
Lekarz może przepisać inne środki, które nie zaszkodzą dziecku. Przed wyborem któregoś z nich lekarz i pacjentka powinni zastanowić się, czy dany lek przyniesienie więcej szkody niż pożytku i jeśli korzyści będą przeważać – rozpocząć przyjmowanie.
3. Bezpieczne leki na alergię w ciąży
Aby chronić dziecko, najlepiej by było, gdyby kobieta nie przyjmowała żadnych leków, włączając w to leki ziołowe i dostępne bez recepty. Niektóre schorzenia wymagają takich środków – jeśli kobieta tego nie robi, również może zaszkodzić dziecku.
Lekarze mają najwięcej informacji na temat leków. Warto pamiętać, że wysokie dawki difenhydraminy w okresie kilku ostatnich miesięcy ciąży mogą powodować przedwczesny poród. Jednak badania nie wskazują, aby lek powodował wady płodu. Nowsze leki z tej grupy także wydają się bezpieczne.
- Roztwory soli w postaci sprayu są bezpieczne w ciąży, ponieważ jest to tylko woda morska, która nie powoduje zaburzeń.
- Leki przeciwobrzękowe zawierające pseudoefedrynę są podawane doustnie w przypadku leczenia alergicznego i niealergicznego nieżytu nosa, chociaż najlepiej unikać ich podczas pierwszego trymestru ciąży
- Wziewne i donosowe kortykosteroidy i kromoglikan prawdopodobnie są bezpieczne. Działają one bezpośrednio na błonę śluzową oskrzeli lub płuc, dawki substancji czynnej leków są niskie i niewiele z nich dostaje się do krwiobiegu.
Jeśli kobieta przyjmuje zastrzyki odczulające, może kontynuować ich branie podczas ciąży. Nie powinna jednak rozpoczynać w tym okresie tego typu leczenia. Zwykle lekarz nie zwiększa ilości zastrzyków. Niektórzy uważają, że kobieta nie powinna ich przyjmować ze względu na ryzyko wystąpienia anafilaksji płodu. Innych przeciwwskazań nie ma.
4. Jak się chronić przed alergią?
Jedną z metod ochrony przed alergią jest unikanie, jeśli tylko jest to możliwe, wszelkich znanych alergenów. Jeżeli np. kobieta uczulona jest na pyłki, powinna zamykać okna, a jeśli korzysta z klimatyzacji - należy regularnie wymieniać filtry.
Warto ograniczyć czas spędzany na świeżym powietrzu w godzinach, gdy stężenie pyłków jest największe. Przed położeniem się spać dobrze jest umyć włosy – mogą odkładać się na nich pyłki. Większość ciężarnych czuje ulgę gdy podczas snu ich głowa jest uniesiona na dodatkowych poduszkach.
Jeśli kobieta ciężarna skarży się na ból i ciśnienie w zatokach, pomocny może okazać się nawilżacz powietrza, który podniesie poziom wilgoci w powietrzu. Zamiast stosowania leków do nosa, kobieta może ssać miętówki lub pastylki z mentolem, które są bezpieczne dla dziecka.
Pomóc może również odpowiednie odżywianie i umiarkowany wysiłek fizyczny. Irygacje nosa są popularnym sposobem przyniesienia ulgi w alergii. Pomagają wypłukać czynniki drażniące i nawilżyć śluzówkę. Ponieważ nie wykorzystuje się do tego żadnych leków, można je bezpiecznie wykonywać w ciąży.
Kobieta powinna pamiętać, że przed przyjęciem jakichkolwiek leków w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem.