Trwa ładowanie...

Adam Niedzielski namawia do szczepień. Zadzwoniło 11 tys. rodziców

 Marta Słupska
02.06.2023 15:51
Ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Jak zapisać dziecko?
Ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Jak zapisać dziecko? (East News)

Program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisów można dokonać na trzy sposoby. "Ta jedna decyzja może zaoszczędzić wiele poważnych problemów w przyszłości" - przekonuje Ministerstwo Zdrowia.

spis treści

1. Zaszczep dziecko przeciwko HPV

Ministerstwo Zdrowia zachęca do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Program wszedł w życie 1 czerwca, ale już od 27 maja można zapisywać na szczepienia dzieci urodzone w latach 2010 i 2011.

- Zachęcam rodziców do podjęcia odpowiedzialnej decyzji o zaszczepieniu dziecka przeciw HPV. Od tygodnia trwa kampania promująca szczepienia. Na infolinię zadzwoniło do tej pory 8 tys. rodziców - powiedział 1 czerwca Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.

Dzień później - 2 czerwca - na Twitterze minister pisał już o blisko 11 tys. telefonów.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Szczepienie jest konieczne zanim dziecko może mieć kontakt z wirusem. Mamy do wyboru dwie szczepionki: 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9 (obie mają porównywalne korzyści). Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy - odstęp między nimi wynosi od 6 do 12 miesięcy.

"Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd wprowadza bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciwko HPV, które mają na celu eliminację nowotworów i chorób związanych z HPV. Tym samym Polska idzie śladem innych krajów zachodu, które już wprowadziły takie programy, i których efektem jest znaczne zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy, nowotworu prącia, jak również nowotworu głowy i szyi oraz kłykciny kończyste, w populacjach objętych szczepieniem" - czytamy w informacji prasowej „Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych”.

W pierwszym dniu realizacji szczepień zaszczepiono już ponad 600 dzieci. Natomiast przez e-rejestrację zapisano 3,7 tys. dzieci, chociaż są to dane bez bezpośrednich zapisów w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

2. Jak zapisać dziecko?

Aby zapisać dziecko na darmowe szczepienie, mamy trzy możliwości. Możemy zrobić to poprzez Internetowe Konto Pacjenta, dzwoniąc na infolinię (tel. 989) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Oto instrukcja rejestracji przez Internetowe Konto Pacjenta:

  1. Wejdź na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Wybierz zakładkę "Uprawnienia", a następnie "Konta Twoich dzieci".
  3. Wybierz konto swojego dziecka, później zakładkę "Profilaktyka", a następnie "Szczepienie".
  4. Kliknij "Umów na szczepienie".
  5. Wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko.
  6. Wybierz termin i miejsce szczepienia.
  7. Potwierdź wybór.

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia sprawdzenie miejsca i terminu szczepienia, jak również jego odwołanie lub zmianę terminu. W tym celu należy wejść w zakładkę "Profilaktyka", następnie "Szczepienia" i "Zaplanowane szczepienia".

"Największym prezentem dla naszego dziecka będzie jego zdrowie. Podarujmy to zdrowie i zapiszmy dzieci na szczepienie przeciw #HPV. Ta jedna decyzja może zaoszczędzić wiele poważnych problemów w przyszłości" - przekonuje Ministerstwo Zdrowia w swoim wpisie na Facebooku.

3. Czym jest wirus HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to ludzki wirus brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy i inne choroby nowotworowe. Jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, a przenosi się głównie, choć nie tylko, przez kontakty seksualne.

Szacuje się, że aż 660 milionów osób na świecie jest nosicielami HPV. Chociaż nie wszystkie typy wirusa powodują raka (w sumie jest ich aż 150!), to co roku HPV powoduje 595 tys. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu. Jak można przeczytać w informacji prasowej "Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych", ponad 2,5 tysiąca kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy, a ponad połowa z nich umiera z tego powodu.

"Jednak o czym warto pamiętać, wirus HPV, to nie tylko rak szyjki macicy. Ten wirus jest odpowiedzialny również za nowotwory regionu głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste - dlatego szczepienie chłopców jest równie ważne" - zaznaczają eksperci z "Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych".

Do tej pory nie opracowano skutecznego leku na HPV. Istotnym sposobem zapobiegania zakażeniu są szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze