Trwa ładowanie...

Zmiany w szczepieniach ochronnych przeciwko HPV: 3 szczepionki to za dużo!

Avatar placeholder
21.10.2016 14:32
Zmiany w szczepieniach ochronnych przeciwko HPV: 3 szczepionki to za dużo!
Zmiany w szczepieniach ochronnych przeciwko HPV: 3 szczepionki to za dużo!

Okazuje się, że trzy szczepienia przeciwko wirusowi HPV to za dużo w szczególności dla dzieci poniżej 15 roku życia.

W środę amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) ogłosił swoje najnowsze zalecenia dotyczące szczepień przeciwko wirusowi HPV.

Po przeanalizowaniu dostępnych danych, panel ekspertów potwierdził, że dzieci w wieku 15 lat lub młodsze mogą być chronione przed wirusem dzięki dwóm szczepionkom, zamiast trzech, jak sugerują dotychczasowe zalecenia.

Jednak dzieci szczepione po raz pierwszy w wieku 15 lat nadal dostawały w sumie trzy szczepionki dla zachowania optymalnej ochrony. Jest nadzieja, że okrojony harmonogram szczepień zachęci więcej rodzin do szczepień.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Szczepienie przeciwko HPV ma na stale zagościć w harmonogramie szczepień ochronnych w Polsce
Szczepienie przeciwko HPV ma na stale zagościć w harmonogramie szczepień ochronnych w Polsce (Shutterstock)

"Redukcja liczby dawek szczepienia przeciwko wirusowi HPV potrzebnych do wykonania, powinna doprowadzić do wzrostu liczby szczepień wśród uprawnionych do tego chłopców i dziewcząt" – powiedział Douglas Lowy, dyrektor Narodowego Instytutu Raka, jeden z naukowców, którzy opracowali technologię szczepień na HPV.

Sekretarz amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DHHS) zbiera 15 członków Komitetu Doradczego 15 trzy razy w roku w siedzibie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie w stanie Georgia, w celu omówienia aktualnych badań nad szczepionką i ewentualnych zaleceń dotyczących nowej polityki szczepień.

Chociaż zalecenia Komitetu wymagają zgody dyrektora, zanim staną się elementem oficjalnej polityki Centrum, zostały one wstępnie zaakceptowana. Zalecenia odnośnie szczepień przeciwko HPV zostały poddane pod głosowanie w pierwszym dniu ostatniego zaplanowanego spotkania Komitetu Doradczego w tym roku, które odbywa się od 19 do 20 października.

ZOBACZ TAKŻE:

Wskaźniki szczepień HPV, pomimo wzrostu, są nadal niższe niż oczekiwano od momentu wypuszczenia na rynek pierwszej i wciąż najczęściej stosowanej szczepionki Gardasil w 2006 roku. Tylko 28 proc. chłopców i 42 proc. dziewcząt w wieku od 13 do 17 lat otrzymało wszystkie trzy dawki szczepionki, począwszy od roku 2015.

Liczby te są rozczarowujące, biorąc pod uwagę fakt, że szczepionka może znacznie obniżyć ryzyko raka szyjki macicy, odbytu i innych nowotworów wywoływanych przez niektóre szczepy wirusa HPV. Jeśli liczba szczepień wśród dzieci nie wzrośnie, szacuje się, że rocznie będzie więcej niż 14 milionów nowych zakażeń HPV.

Jakie nowotwory najczęściej atakują dzieci?
Jakie nowotwory najczęściej atakują dzieci? [4 zdjęcia]

Rak to obok wypadków i zatruć jedna z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci. Każdego roku odnotowuje

zobacz galerię

Zgodnie z zaleceniami, pierwsza dawka powinna być podana w wieku 11 lub 12 lat, choć może one być podana już w wieku 9 lat, a druga wzmocniona dawka powinna być podana od sześciu miesięcy do roku później.

Dzieci w wieku 9 i 14 lat, które już otrzymały dwie dawki szczepionki HPV w odstępie krótszym niż 5 miesięcy, nie wymagają podawania trzeciej dawki, chyba że mają osłabiony system immunologiczny. Szczepionka jest zalecane tylko dla osób poniżej 26 roku życia, ponieważ jest mało prawdopodobne, że osoby starsze nie są już zainfekowane przez wirusa.

HPV jest najczęstszym czynnikiem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Jest to najistotniejsza przyczyna zachorowań na raka szyjki macicy. W Polsce co roku rozpoznaje się 3300 przypadków raka szyjki macicy i niestety statystyki pokazują, że połowa z tych kobiet umiera. Od 2017 roku Polska ma być jedynym krajem na świecie, w którym szczepienie przeciwko HPV ma być obowiązkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze