Rodzice długo czekali na tę decyzję. Ważny preparat będzie refundowany dla tych roczników
Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka, który odpowiada za m.in. rozwój raka szyjki macicy, pochwy, odbytu oraz sromu. Statystyki pokazują, że zakażenie wirusem dotyczy aż 80 proc. kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie. Aby zapobiec zarażeniu, obecnie można przyjąć profilaktyczne szczepienie przeciwko HPV, które od 2023 roku ma być refundowane.
1. Refundowane szczepienie na HPV dla nastolatków
Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że w pierwszej połowie tego roku ruszą refundowane szczepienia przeciwko HPV zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Szczepienia te nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, niemniej jednak będą one zalecane i refundowane przez NFZ.
"(...) Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia." - mówił Adam Niedzielski.
Jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że owe szczepionki będą refundowane dla chłopców i dziewczynek w wieku 12-13 lat. Obecnie zaś szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego to koszt 276,36 zł, który muszą w całości ponosić rodzice.
2. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?
Zakażenie wirusem HPV odbywa się głównie drogą płciową poprzez kontakt z zakażoną osobą. W większości przypadków HPV nie wywołuje żadnych specyficznych objawów i ustępuje samoistnie.
Niektóre odmiany wirusa mogą jednak stanowić istotny czynnik rozwoju raka szyjki macicy, sromu, prącia oraz innych narządów.
3. Czy szczepionka na HPV jest skuteczna?
W Polsce istnieją obecnie trzy rodzaje szczepionek na HPV: dwuwalentna (działająca na HPV 16 i 18), czterowalentna (działająca na HPV 6, 11, 16 i 18) oraz dziewięciowalentna (wykazuje immunologiczną odpowiedź na aż dziewięć typów wirusa).
W zależności od jej rodzaju, skuteczność szczepienia na HPV szacowana jest na 70-90 proc. Badania pokazują, że największą skuteczność szczepień obserwuje się natomiast w grupie nastolatków nieaktywnych seksualnie.
W większości przypadków szczepionki przeciwko HPV są dobrze tolerowane. Po przyjęciu preparatu czasami mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak m.in. ból i zaczerwienie w miejscu podania szczepionki, zmęczenie, bóle głowy lub bóle mięśni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl