Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Marta Zaleska

8 faktów o byciu mamą, o których nikt ci nie powiedział

Avatar placeholder
18.11.2016 21:14
8 faktów o byciu mamą, o których nikt ci nie powiedział
8 faktów o byciu mamą, o których nikt ci nie powiedział (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Dzieci są urocze. Nie ma to jak niewinny uśmiech albo pełen miłości uścisk, którym ni stąd, ni zowąd obdarza nas nasza pociecha. W takich sytuacjach wzruszenie często odbiera nam głos, ale na macierzyństwo składają się różne barwy, nie tylko te jasne.

spis treści

1. Nie ma krzywej uczenia się

Jeśli opanowanie nowych umiejętności związanych z pielęgnacją malucha chciałybyśmy przedstawić na wykresie, może się okazać, że krzywa wcale nie wędruje regularnie w górę.

Kiedy dojdziesz do momentu, w którym będzie ci się wydawać, że wreszcie znalazłaś ulubiony smak zupki dla twojego dziecka albo nauczyłaś się usypiać je w dogodnej dla niego pozycji, z dnia na dzień wszystko może stać się nieaktualne.

Dziecko rozwija się dość dynamicznie, zmienia się jego temperament i upodobania. Czasem po prostu trudno za tym nadążyć. Konieczna jest uważna obserwacja i bardzo dużo cierpliwości.

2. Będziesz mieć wrażenie błędnego koła

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Macierzyństwo to ciągłe bycie w pogotowiu. Zdarza się, że w ciągu minuty należy podejmować szereg decyzji, a do tego dochodzi jeszcze kolejne z rzędu karmienie, zmiana pieluszki i usypianie.

Wykonywane w kółko czynności zaczynają organizować twój dzień. Osobom przyzwyczajonym do aktywnego życia i realizowania się zawodowo może wydawać się to nieco frustrujące.

Jak sobie z tym poradzić? Należy po prostu pogodzić się z faktem, że nie można mieć idealnej kontroli nad wszystkim. Czasem trzeba po prostu popłynąć z prądem.

3. Będzie towarzyszyć ci poczucie bezradności

Jesteś gotowa zrobić naprawdę wszystko, by twoje dziecko było szczęśliwe i bezpieczne, jednak zdarza się, że sytuacje mogą rozwijać się poza twoją kontrolą. Niewielki wpływ możesz mieć np. na to, jak twoje dziecko postrzegane jest przez kolegów na placu zabaw.

To boli, kiedy widzimy, że nasz szkrab jest wyłączony z grupy lub inni z jakiegoś powodu się z niego śmieją. Mamy często mają wówczas wyrzuty sumienia, zastanawiają się, czy nie można było zrobić więcej, by dopomóc dziecku. Okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe, a  i musisz się z tym pogodzić.

4. Nie będziesz mieć możliwości powtórki

Zdarzy się, że powiesz coś nie tak lub zrobisz coś w niewłaściwy sposób. Takie rzeczy nie są oczywiście niczym nadzwyczajnym, ale w przypadku dziecka szczególnie trudno przejść z tym do porządku dziennego.

Każde nasze zachowanie, które pilnie obserwuje dziecko, może mieć wpływ na dopiero kształtującą się psychikę, a tego, czego dziecko jest świadkiem, nie można, niestety, wymazać z jego pamięci. Kiedy puszczą nam nerwy, nie zapomnijmy przeprosić i spokojnie wytłumaczyć, co jest przyczyną naszej nazbyt emocjonalnej reakcji.

5. Zabraknie ci prywatności

Szkraby są niesamowicie ciekawe świata. Interesuje je dosłownie wszystko, a najbardziej to, co wolałabyś, by zostało twoim sekretem. Dziecko może nauczyć się cierpliwości, samowystarczalności i sensu prywatności, jeżeli ustalisz jasne granice.

W pewnym momencie zamykanie łazienki czy nawet sypialni może stać się po prostu koniecznością. Należy zdać sobie sprawę z tego, że przychodzi czas, w którym musisz przestać być do nieustannej dyspozycji.

6. Będziesz czuć się niedoceniona

Chcesz być najlepszą mamą na świecie – wstajesz o świcie, smażysz pyszne naleśniki, które przyozdabiasz słodką czekoladą i owocami tak, by wyglądały, jak kolorowe misie.

„Na pewno się ucieszy” – myślisz, po czym patrzysz, jak twoje dziecko płacze na widok tak zmyślnego śniadania, bo misie mają przecież większe oczka… Nastrój dorastającego malucha zmienia się jak w kalejdoskopie.

Nigdy nie wiadomo, jak w danej chwili zareaguje, a szczery śmiech w mgnieniu oka może zmienić się w głośny lament. Jedyne, co możesz zrobić, to spróbować się na to uodpornić i przeczekać najgorszy okres.

7. Trudne ustępstwa

Macierzyństwo to ciągła wewnętrzna walka, by nie sprzątnąć porozrzucanych po całym dywanie puzzli, którymi dziecko już dawno się znudziło, ale upiera się, że jeszcze nie pora, by je schować; by nie przypominać niecierpliwie maluchowi o tym, co powinien zrobić, a czego mu nie wolno; by nie dopomóc mu, kiedy bez powodzenia usiłuje wspiąć się na wysoką kanapę, odmawiając pomocy.

 

Pamiętaj, że im częściej w takich wypadkach ustąpisz, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ono bardziej samodzielne w przyszłości.

8. Na efekty będziesz musiała zaczekać

Każda decyzja dotycząca wychowania dziecka, którą podejmiesz, wpłynie na nie w pewnym stopniu, jednak o tym, jaką osobą się okaże, dowiesz się dopiero po kilkunastu dobrych latach. Wtedy dopiero będziesz mogła zweryfikować to, czy wpajane zasady i system wartości zostały odpowiednio przyswojone.

Wszystkie te elementy składają się na cudowną tajemnicę rodzicielstwa – pieniądze, czas, mnóstwo nadziei i miłości przelane zostają na jedną maleńką istotę. Trudno jednak wymyślić lepszy sposób na wykorzystanie tych zasobów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze