Przejdź na WP

500+ na pierwsze dziecko? Od sierpnia będzie o nie trudniej

Kolejny raz zmieniają się przepisy dotyczące przyznawania świadczenia w wysokości 500 zł na dziecko. Już od sierpnia kryteria ich przyznawania mają być bardziej rygorystyczne. Złagodnieją za to zasady zakładania placówek opiekuńczych dla maluszków.

Zobacz film: "W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Efekt 500+?"

1. Rygorystyczne warunki wypłaty 500+

Obecnie comiesięczne świadczenie w kwocie 500 zł na pierwsze dziecko przysługuje rodzinom, w których miesięczny dochód nie przekracza 800 zł w przypadku zdrowego i 1200 zł w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Według świadczeniodawców, do tej pory rodzice robili wszystko, aby te pieniądze wpływały na ich konto.

Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują
Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują [5 zdjęć]

Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych. Jakie zmiany...

zobacz galerię

Dochodziło nawet do sytuacji, w których opiekunowie specjalnie starali się zmieścić w wyznaczonym progu. Robili to zazwyczaj ci, którzy prowadząc własną działalność gospodarczą, deklarowali niższy niż w rzeczywistości dochód. Taki proceder zostanie ukrócony.

Inną praktyką była chwilowa rezygnacja z pracy i ponowne zatrudnienie w tej samej firmie, ale z niższą stawką. Teraz obowiązkiem gminy będzie weryfikowanie, czy osoba zwolniona nie została ponownie zatrudniona w tej samej firmie. Jeśli okaże się, że tak – straci prawo do świadczenia. Co gorsze – będzie musiała zwrócić dotychczas otrzymane w ramach świadczenia wychowawczego pieniądze.

Zobacz koniecznie:

2. Więcej miejsc dla najmłodszych

Złagodnieją za to przepisy dla osób, które planują założenie żłobka lub klubu malucha. Taki klub może obecnie sprawować opiekę nad dzieckiem nie dłużej niż przez 5 godzin dziennie. Teraz ten czas ma się wydłużyć do 10 godzin. Od sierpnia opinię o spełnianiu standardów sanitarnych zamiast sanepidu ma wystawiać gmina. Jeśli chodzi o żłobki, będzie można zakładać je w lokalach z jednym pomieszczeniem, a nie, tak jak obecnie, z dwoma.

Przeczytaj także:

500+ na pierwsze dziecko? Od sierpnia będzie o nie trudniej
500+ na pierwsze dziecko? Od sierpnia będzie o nie trudniej (123rf)

Znacznie zwiększy się też pomoc finansowa dla osób, które chcą założyć placówkę opiekuńczą dla najmłodszych dzieci w ramach programu Maluch+. Teraz budżet na program ma wynosić aż 250 mln zł. Kolejne 250 mln ma pochodzić z Funduszu Pracy. Pieniądze te trafią do rodziców dzieci, które z powodu niewystarczającej liczby miejsc nie dostały się do żłobka.

Jak nowe przepisy sprawdzą się w praktyce? Odpowiedź poznamy już w sierpniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.