Trwa ładowanie...

5 najpopularniejszych mitów kosmetycznych, które musisz znać!

Avatar placeholder
14.09.2018 16:13
niemowlę
niemowlę (istock    )

Skóra niemowlęcia znacznie różni się od dorosłego – jest o 30% cieńsza, szybciej traci wodę i ze względu na swoją delikatność ma większą podatność na podrażnienia. W jaki sposób ją odpowiednio pielęgnować? Jakie składy są najbezpieczniejsze? Odpowiedzi na te pytania każdego dnia są poszukiwane przez rodziców niemowlaków, którzy trafiają na wiele kosmetycznych mitów.

Najpopularniejsze z nich wskazała nam dr inż Magdalena Sikora, ekspertka akcji JOHNSON'S® "Sprawdzone – udowodnione! Czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci".

1. Mit 1: Konserwanty są niebezpieczne

Jest wiele sytuacji, w których kosmetyk może zostać zainfekowany przez bakterie czy grzyby. Nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko drobnoustroje są w stanie opanować cały produkt, a on sam może stać się niebezpieczny dla zdrowia. Celem konserwantów jest zapewnienie czystości mikrobiologicznej produktu od momentu produkcji, aż do ostatniej kropli w opakowaniu. Dzięki konserwantom produkty są zabezpieczone.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Konserwanty są niezbędne we wszystkich kosmetykach zawierających w swym składzie wodę, będącą głównym środowiskiem rozwoju drobnoustrojów. Przykładem produktu, gdzie nie ma potrzeby zastosowania konserwantu, jest oliwka na bazie oleju parafi nowego np. JOHNSON’S® łagodna oliwka.

2. Mit 2: Zapach w kosmetyku nie ma znaczenia!

Zapachy bezpośrednio wpływają na emocje i wspomnienia, zarówno te przyjemnie jak i nieprzyjemnie – nie unikajmy ich kupując produkty dla maluszków! Noworodki korzystają z węchu w większym stopniu niż z innych zmysłów. Do najważniejszych korzyści ze stymulacji zapachowej dziecka zaliczamy: silniejszą więź między matką i dzieckiem, większe odprężenie i głębszy sen.

3. Mit 3: Istnieją kosmetyki bez składników chemicznych

Nie ma ani jednej rzeczy, która nie zawierałaby "chemii". Każda substancja na Ziemi jest substancją chemiczną (np. woda, cukier, sól) albo połączeniem substancji chemicznych (np. drewno, krem nawilżający, oliwa z oliwek). W potocznym rozumieniu substancje chemiczne są wytwarzane wyłącznie w laboratorium.

W rzeczywistości bezpieczne lub niebezpieczne dla zdrowia mogą być zarówno substancje chemiczne pochodzenia naturalnego, jak i uzyskiwane w syntetycznej produkcji. Pamiętajmy o tym, że natura może wytwarzać składniki szkodliwe, jak na przykład alergeny roślinne lub trując grzyby. Naukowcom warto zaufać, ponieważ w warunkach laboratoryjnych powstają produkty, które mają na celu zapewnić konsumetom stuprocentowe bezpieczeństwo.

4. Mit 4: Oliwa z oliwek i olej kokosowy nie mogą skutecznie zastąpić kremu

Trend na kosmetyki naturalne sprawia, że coraz częściej młode mamy sięgają po produkty pochodzenia naturalnego. Modne jest stosowanie oleju kokosowego czy oliwy z oliwek w zastępstwie kremu lub środków nawilżających. Należy pamiętać, że te produkty nie są kosmetykami.

W zależności od miejsca zakupu i pochodzenia różnią się od siebie jakością, posiadają krótki termin ważności i łatwo jełczeją. Ich stosowanie może zatykać pory, a także ze względu na dużą zawartość kwasu oleinowego źle wpływać na kondycję skóry.

5. Mit 5: pH w produktach myjących nie ma znaczenia, jeśli chodzi o ochronę przed infekcjami

Nasza skóra w różnych miejscach ma różne pH, jednak zawsze jest ono lekko kwaśne, co korzystnie wpływa na znajdującą się na powierzchni skóry naturalną mikroflorę bakteryjną. Zakłócenie pH skóry może powodować wzrost mikroorganizmów patogennych, a w konsekwencji różnego rodzaju infekcje. Produkty do mycia JOHNSON’S® posiadają optymalne dla skóry dziecka, lekko kwaśne pH.

Zobacz film z warsztatów!

Ciekawi Cię temat faktów i mitów? Chcesz samodzielnie stworzyć kosmetyk, poznać tajemnice benzoesanu sodu, oleju parafinowego i innych składników kosmetyków JOHNSON'S®? Zapisz się na warsztaty w Gdańsku (18 września), Szczecinie (26 września), Wrocławiu (3 września) i Rzeszowie (10 września).

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze