Trwa ładowanie...

1000. dziecko na gorzowskiej porodówce. Szpital idzie na rekord

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
04.10.2019 18:51
Władze gorzowskiego szpitala przygotowały dla 1000 noworodka specjalny prezent.
Władze gorzowskiego szpitala przygotowały dla 1000 noworodka specjalny prezent. (mat. prasowe)

Jest 1000. dzieckiem, które przyszło na świat na gorzowskiej porodówce w tym roku. Alan został wyjątkowo ciepło przywitany na oddziale. Z jego narodzin cieszą się dumni rodzice i władze szpitala. W Gorzowie liczą, że w tym roku w placówce padnie rekord liczby urodzeń.

1. Rekord urodzeń w Gorzowie

Alan pewnie jeszcze nie wie, że od pierwszego dnia budzi sensację. I już zrobił medialną karierę. Pewnie w przyszłości opowiedzą mu o tym rodzice. Chłopiec ważył 3890 g i mierzył 59 cm.

Alan jest tysięcznym noworodkiem urodzonym w tym roku w gorzowskim szpitalu.
Alan jest tysięcznym noworodkiem urodzonym w tym roku w gorzowskim szpitalu. (mat. prasowy)

- W tym roku ten nasz tysięczny obywatel urodził się dużo wcześniej niż zwykle. W poprzednich latach taki poród notowaliśmy dopiero między 3 a 12 października. My zawsze wręczamy prezent maluchowi, który w danym roku pojawi się u nas jako noworodek pięćsetny i jako tysięczny. Czekamy na kolejne rekordy - wyjaśnia Agnieszka Wiśniewska rzecznik szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Zobacz film: "Poród musi boleć. Ten ból pomaga w narodzinach"
Zima czy lato, wtorek czy czwartek ? Wiemy, kiedy rodzi się najwięcej dzieci
Zima czy lato, wtorek czy czwartek ? Wiemy, kiedy rodzi się najwięcej dzieci [4 zdjęcia]

Planując ciążę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć daty rozwiązania. Oczywiście możemy postarać się,

zobacz galerię

Tegoroczny wrzesień jest miesiącem rekordowym w ponad 30-letniej historii szpitala. Władze cieszą się z popularności placówki i zastanawiają się, skąd może wynikać ten wzrost. Może to efekt 500 plus? W kuluarach mówi się również, że może to być zasługa nowego, młodego ordynatora, który wniósł na oddział nową energię.

- Szpital podejmuje różne działania, które mają zachęcić pacjentki, żeby u nas rodziły. Szkolimy personel z umiejętności interpersonalnych. Poza tym bardzo się staramy, żeby wszyscy byli przyjaźnie nastawieni dla matek. I w związku z tym kobiety chętniej wybierają nasz szpital – podkreśla rzeczniczka szpitala.

We wrześniu w gorzowskiej placówce urodziło się 139 dzieci – to więcej niż we wszystkich pozostałych miesiącach. Ale jak wyjaśnia położna - początek jesieni zawsze wiąże się ze wzmożonym ruchem na porodówkach.

- Wrzesień jest co roku dla nas rekordowym miesiącem. Wtedy rodzi się w naszym szpitalu najwięcej dzieci. Śmiejemy się na oddziale, że to są "sylwestrowe dzieci". Sporo maluchów przychodzi na świat też wiosną: marzec, kwiecień, ale to już nie jest tak wyraźna tendencja – mówi Ewa Madalińska położna ze szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

2. Kobiety chcą rodzić tam, gdzie czują się bezpiecznie

Wzrostem porodów w tym roku chwali się też szef średzkiego szpitala. U nich rekordowy okazał się sierpień.

- Nasz szpital z roku na rok notuje coraz większą liczbę porodów. Jesteśmy dość małym powiatem. Tymczasem jeśli chodzi o Wielkopolskę wśród szpitali powiatowych na pewno jesteśmy liderem. Kobiety chcą przyjeżdżać tam, gdzie czują się bezpiecznie – podkreśla Paweł Dopierała prezes Szpitala Średzkiego.

W sierpniu na tutejszej porodówce przyszło na świat 130 dzieci – to największa liczba dzieci urodzonych w jednym miesiącu w tym szpitalu. Władze szacują, że w tym roku liczba porodów wzrosła o ok. 10 proc.

3. Najwięcej dzieci w Polsce rodzi się w poznańskim szpitalu

Czy to jakaś ogólna tendencja wzrostowa? Sprawdzamy w Poznaniu - na największej porodówce w kraju. W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym rodzi się co roku najwięcej dzieci w Polsce. W ubiegłym roku przyszło tu na świat 7052 noworodków. W tym roku porodów nadal jest dużo, ale lekarze zauważają raczej odwrotne zjawisko.

- Od dwóch lat obserwujemy, że te liczby urodzeń nieco spadają. W I półroczu 2017 r. urodziło się w naszym szpitalu 3937 dzieci, w 2018 r. w analogicznym okresie przyszło na świat – 3534 dzieci, a w tym roku – 3436 – wyjaśnia Lesław Ciesiółka rzecznik Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

4. Kiedy rodzi się najwięcej dzieci? To najlepiej wiedzą położne

Brytyjscy demografowie uważają, że to we wrześniu rodzi się najwięcej dzieci. To zjawisko charakterystyczne m.in. dla krajów anglosaskich. Z wyliczeń szpitali na Wyspach wynika, że prawdziwy baby boom to końcówka miesiąca, czyli 26 września. To oznacza, że do poczęcia dzieci doszło w okolicach bardzo rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Wiele położnych w Polsce potwierdza tę prawidłowość. Zwracają uwagę na jeszcze jedno ciekawe zjawisko.

Latem i wczesną jesienią przychodzi w Polsce na świat najwięcej dzieci.
Latem i wczesną jesienią przychodzi w Polsce na świat najwięcej dzieci. (mat. prasowe)

- Z moich obserwacji wynika, że najwięcej maluchów przychodzi na świat w nocy, najczęściej między północą a wczesnym rankiem. Jest to uwarunkowane fizjologicznie. W nocy uwalniają się inne hormony, nie ma adrenaliny, a za to wydziela się więcej oksytocyny, która stymuluje macicę do porodu – mówi położna Anna Durka.

Naukowcy uważają, że nocne i wczesnoporanne godziny porodów to tendencja odziedziczona po naszych przodkach. Noc od zawsze kojarzyła się z ciepłem domowego ogniska, co dawało matkom większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze