Życiorys Jana Pawła II w ćwiczeniach do polskiego. Dla wielu rodziców to za dużo
Coraz więcej rodziców nie zgadza się na katechizowanie na siłę ich pociech. W mediach społecznościowych udostępniają fragmenty pomocy naukowych z różnych przedmiotów, które są przepełnione wzmiankami o Janie Pawle II. Czy naprawdę życiorys papieża Polaka powinien znajdować się w ćwiczeniach do języka polskiego?
1. Jan Paweł II w programie nauczania
Niedawno informowaliśmy o burzy w internecie, jaką wywołał konkurs z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych w województwie podkarpackim. Jedno z zadań egzaminu polegało na wymianie wiadomości SMS z Janem Pawłem II.
Użytkownicy nie pozostawili suchej nitki na zadaniu. Według nich jest ono absurdalne i nie można oczekiwać od dzieci, by SMS-owały z nieżyjącą postacią, która budzi tak wiele skrajnych emocji.
Polacy są bowiem podzieleni na dwa obozy: osoby uważające papieża Polaka za wybitną postać i takie, które podważają jego autorytet, wysuwając argumenty, że nie zrobił on wystarczająco dużo w walce z pedofilią w Kościele.
Jednak to niejedyny przykład pojawiania się postaci Jana Pawła II w programie nauczania szkół podstawowych. Rodzice w mediach społecznościowych coraz częściej zwracają uwagę na treści, które powinny znajdować się w książkach do religii, a wypełniają podręczniki wielu innych przedmiotów.
2. Ćwiczenia do języka polskiego o papieżu
Jedna z mam na grupie dla rodziców opublikowała fragment z ćwiczeń do języka polskiego "Lokomotywa. Czytam i piszę" Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego dla trzeciej klasy szkoły podstawowej.
Jak się okazuje, rozdział o sławnych Polakach, w którym znajdowały się takie postacie jak Irena Sendlerowa, Czesław Miłosz, czy Magdalena Abakanowicz, został wzbogacony o obszerny fragment mówiący jedynie o Janie Pawle II.
Pierwsze zadanie polega na uzupełnieniu zdania (w którym zresztą znalazł się błąd red.): "Najbardziej znanym na świecie Polakiem jest ……, który był papieżem i został uznany świętym Kościoła katolickiego".
Poniżej znajduje się życiorys Karola Wojtyły i kolejne zadanie, polegające na zakreśleniu w tekście odpowiedzi na pytania: Jak długo papież Polak był zwierzchnikiem Kościoła katolickiego? Co mówił o ludziach? Co budziło jego sprzeciw? O kogo się troszczył? Następnie dzieci mają za zadanie wkleić do zeszytu portret Jana Pawła II i napisać kilka zdań o tym, jak wielkim był człowiekiem.
Dla wielu rodziców, którzy nie zgadzają się z gloryfikacją Jana Pawła II i nie chcą, by ich dzieci uczestniczyły w lekcjach religii, jest to stanowczo za dużo. Zwracają oni uwagę, że takie treści powinny być zarezerwowane jedynie dla dzieci uczęszczających na katechezę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl