Trwa ładowanie...

Papież Franciszek daje zezwolenie kapłanom do rozgrzeszenia z aborcji

Avatar placeholder
23.11.2016 13:49
Papież Franciszek daje zezwolenie kapłanom do rozgrzeszenia z aborcji
Papież Franciszek daje zezwolenie kapłanom do rozgrzeszenia z aborcji

Papież Franciszek powiedział wierzącym na całym świecie, że możliwe jest zwolnienie wiernych z grzechu aborcji, zarówno wobec kobiet, jak i pracowników służby zdrowia.

W liście apostolskim upublicznionym poniedziałek, papież Franciszek przyznał wiele zezwoleń kapłanom z racji Roku Świętego Miłosierdzia.

"Nie ma grzechu takiego, żeby miłosierdzie Boga nie mogło go zaakceptować w momencie, gdy pokutujące serce dąży do pojednania” – są to słowa 10-stronicowego listu podpisanego przez papieża w dniu kończącym Rok Święty.

Papież Franciszek zezwala kapłanom na rozgrzeszenie z ciężkiego grzechu aborcji
Papież Franciszek zezwala kapłanom na rozgrzeszenie z ciężkiego grzechu aborcji (123rf)
Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu” – podkreśla papież.

Ponieważ Kościół rzymskokatolicki uważa aborcję za poważny grzech, rozgrzeszenie dawał biskup, który może albo sam usłyszeć grzech kobiety albo przekazać go do kapłana uważanego za eksperta w takich sytuacjach.

Urzędnik Watykanu, Monsignore Rino Fisichella, powiedział na konferencji prasowej w Watykanie, że słowa papieża mają mieć zastosowane wśród wszystkich tych, którzy brali udział w aborcji - od tej procedurze.

„W ten sposób przebaczenie za grzech aborcji rozciąga się wśród wszystkich, którzy są uczestnikami tego grzechu" – powiedział Fisichella.

Koordynator włoskiej grupy antyaborcyjnej wyraził zaniepokojenie faktem, że niektórzy kapłani mogą bagatelizować grzech aborcji. Gian Luigi Gigli powiedział, że kobiety i pracownicy służby zdrowia, którzy przyznali się do aborcji powinni wykonać pokutę w postaci działań w placówce, w której pracują na rzecz zapobiegania aborcji.

ZOBACZ TAKŻE

W latach 80-tych aborcja była dozwolona, ale była wstydem

O. Carter Snead, dyrektor Centrum Etyki i Kultury na Uniwersytecie Notre Dame, zauważył, że wysłuchiwanie spowiedzi osób zaangażowanych w aborcję przez księży było już „długoletnią praktyką w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach".

Papież Franciszek podkreśla, że głównym przesłaniem prawa do życia jest miłosierdzie i bezwarunkowa miłość do każdego członka rodziny ludzkiej, w tym matek i ojców, których życie zostało zmienione przez aborcję i teraz proszą o przebaczenie.

W swoim piśmie w sprawie aborcji Franciszek wskazał, że jest to oczywiste, że nie może być żadnych wątpliwości w precyzowaniu zasad moralnych, podkreślając jednocześnie miłosierdzie Kościoła.

22-tygodniowe bliźnięta żyły zaledwie 30 minut. Teraz ich rodzice postanowili walczyć z aborcją, publikując kontrowersyjne zdjęcia w internecie
22-tygodniowe bliźnięta żyły zaledwie 30 minut. Teraz ich rodzice postanowili walczyć z aborcją, publikując kontrowersyjne zdjęcia w internecie [7 zdjęć]

W listopadzie 2014 roku Heather Ellis z Arizony urodziła bliźnięta. Niestety były zbyt małe, aby przeżyć.

zobacz galerię

Papież zaadresował do kapłanów słowa o tym, aby byli oni świadkami ojcowskiej miłości bez względu na powagę grzechu. Wzywa ich do tego, aby byli miłosierni i uprzejmi, pomagając w ten sposób chrześcijanom nad wzbudzeniem refleksji nad złem, które uczynili. Franciszek wzywa, żeby kapłani jasno precyzowali zasady moralne i byli hojni w obdarowywaniu Bożego przebaczenia.

„Ważne i godziwe jest otrzymanie sakramentalnego rozgrzeszenie grzechów" - napisał papież. Franciszek wcześniej udzielił takiego zezwolenia jedynie na okres Roku Świętego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze