Trwa ładowanie...

Zostawiła dziecko i męża. Samotny ojciec przykładem dla wielu rodziców

33-letni Jewgienij Anisimow jest tatą małego Miszy, który urodził się z zespołem Downa. Niestety, mama chłopca nie poradziła sobie z diagnozą i zdecydowała się opuścić rodzinę. Samotny ojciec nie poddał się i teraz dzieli się swoją historią, by wesprzeć innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi trudnościami.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

spis treści

1. Niespodziewana diagnoza

Anisimowie nie mogli się doczekać narodzin swojego pierwszego syna. Jednak ich szczęście nie trwało długo. Po niecałych dwóch minutach od porodu położnik poinformował świeżo upieczonych rodziców, że prawdopodobnie ich pociecha ma zespół Downa:

- Nie wiedziałem, co robić, kiedy dowiedziałem się, że mój syn ma zespół Downa. Pomyślałem, że powinienem uspokoić emocje, przestać myśleć i mocniej wspierać żonę, bo wiedziałem, że jej będzie trudniej. Obiecano nam, że dokładne wyniki badań poznamy w ciągu kilku dni - mówi 33-letni Jewgienij.

Gdy je poznali, byli w szoku, ponieważ wcześniejsze badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Oboje zaczęli płakać.

Mężczyzna postanowił, że dowie się jak najwięcej na temat zespołu Downa. Wcześniej nie wiedział, jak naprawdę może wyglądać życie takich osób:

- Dowiedziałem się, że w Europie ludzie z zespołem Downa dobrze funkcjonują w społeczeństwie. Mogą samodzielnie żyć i pracować - powiedział.

2. Mama porzuciła dziecko

W przypadku świeżo upieczonego ojca porzucenie syna nie wchodziło w grę. Niestety jego żona nie była gotowa na wzięcie tak dużej odpowiedzialności i zdecydowała się opuścić rodzinę:

- Nigdy nie pomyślałem o tym, by zostawić syna w sierocińcu, to byłoby nieludzkie - powiedział.

Jewgienij i jego żona wkrótce się rozstali i teraz ojciec samotnie wychowuje Mishę:

- Nasza relacja zawsze była dobra i oparta na wspólnym zaufaniu. Fakt, że to ona rządziła domem, ale w tym momencie byłem zdeterminowany i gotowy na konflikt. Jak się okazało, ten konflikt nas rozdzielił. Teraz rozumiem, że sytuacja ją przerosła, była przerażona. I tak zostałem samotnym rodzicem - tłumaczy Jewgienij.

3. Samotny ojciec przykładem dla innych rodziców

Mężczyzna musiał przeorganizować swoje życie i porzucić rozwijającą się karierę w Moskwie. Wiedział, że musi zająć się synem, który potrzebował miłości i ciepła. Dlatego też przeprowadził się z nim do domu rodzinnego:

- Straciłem żonę, ale jestem zadowolony ze zmian. Mój syn jest bardzo dobrym i otwartym dzieckiem - mówi.

Celem mężczyzny stało się podnoszenie świadomości w społeczeństwie na temat zespołu Downa, aby żaden rodzic nie sądził, że urodzenie dziecka z tym schorzeniem jest karą lub przeszkodą, której nie da się pokonać.

Wspólne życie dokumentuje na Instagramie. W ten sposób chce wesprzeć rodziców, którzy borykają się z podobnymi trudnościami. Jego konto obserwuje już ponad 55 tys. osób:

- Chcę wspierać, inspirować swoim przykładem osoby, które są lub będą w takiej samej sytuacji jak ja. Mam nadzieję, że przeczytają o nas ci, którzy teraz mają trudności, tak jak to było na początku u nas. Nie można się bać! Wszystko będzie dobrze - przekonuje mężczyzna.

4. Zespół Downa

Zespół Downa to zespół cech charakterystycznych, spowodowanych obecnością w każdej komórce organizmu dodatkowego chromosomu 21 (jest to tzw. Trisomia 21, która dotyczy ponad 90% przypadków).

Cechy fizyczne oraz psychiczne dziecka z zespołem Downa powstają w wyniku takiego zaburzenia równowagi w materiale genetycznym, który zakłóca prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

Dzięki coraz większej wiedzy medycznej na temat dzieci z zespołem Downa, osoby dotknięte tą chorobą mają większe szanse na prawidłowy dalszy rozwój i leczenie wad wrodzonych, niż to miało miejsce kilkanaście lat temu. Rozwój dziecka z zespołem Downa w znacznym stopniu zależy też od otoczenia i stałej opieki specjalistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.