Trwa ładowanie...

Znana zagadka psychologa. Dzieci rozwiązują ją szybciej

Avatar placeholder
30.10.2023 07:43
Popularna iluzja optyczna. Pokaż ją dziecku
Popularna iluzja optyczna. Pokaż ją dziecku (Getty Images / Facebook)

W sieci nie brakuje iluzji optycznych oraz zagadek obrazkowych o różnym poziomie trudności. Złudzenie opracowane przez niemieckiego psychologa Franza Carla Müllera-Lyera jest jednym z nich. Choć ta zagadka powstała bardzo dawno temu, bo w roku 1889, to nadal budzi zainteresowanie. Co ciekawe, szybciej rozwiązują ją dzieci.

spis treści

1. Złudzenie optyczne Müllera-Lyera

Zagadka Müllera-Lyera jest jedną z najbardziej znanych iluzji optycznych na świecie. Przedstawia dwie strzałki, więc bywa nazywana "złudzeniem strzały". W jednej z nich groty skierowane są na zewnątrz, w drugiej natomiast do wewnątrz. Pytanie brzmi – która z nich jest dłuższa?

Która z linii jest dłuższa?
Która z linii jest dłuższa? (Wikimedia)
Zobacz film: "Iluzje, które zawsze nabierają nasz mózg"

Ludzki mózg lubi płatać figle, a groty skierowane w różnych kierunkach nie pomagają. Wiele osób odpowiada więc, że strzałka z grotami skierowanymi na zewnątrz jest dłuższa, choć nie jest to prawdą. Dlaczego tak się dzieje, że postrzegamy długość inaczej niż jest w rzeczywistości?

2. Fałszywa ocena długości

Tej iluzji optycznej badacze przyglądają się od wielu lat. W tym czasie naukowcy doszli do różnych wniosków. Po pierwsze, nasz mózg widzi strzałki jak obiekty trójwymiarowe. Nie dostrzegamy więc samych linii, lecz kąty. Zewnętrzne wydają się być bliżej, natomiast wewnętrzne dalej. Z tego powodu jedna z linii może wydawać się dłuższa i sam obiekt również jest tak postrzegany.

Co ciekawe, znaczenie podczas interpretacji zagadki może mieć również to, skąd pochodzimy i gdzie się wychowywaliśmy. Angielscy badacze doszli do wniosków, że Europejczycy są bardziej podatni na tę iluzję niż np. osoby od lat zamieszkujące australijską wyspę Murray.

Potwierdzili to inni badacze analizujący ludność zamieszkującą Afrykę czy też Eskimosów. Istnieje hipoteza, że ma to związek z bryłami domów, w których mieszkamy. Cywilizacja prostokątnych domów może widzieć tę iluzję inaczej, niż społeczność zamieszkującą okrągłe i kuliste domy.

Naukowcy przyglądali się również temu, jak do zagadki podchodzą dorośli oraz dzieci. Okazało się, że maluchy nie są tak podatne na tę iluzję optyczną i częściej podają prawidłowe rozwiązania. Jeśli chcesz się przekonać, pokaż iluzję optyczną Müllera-Lyera swojemu dziecku. Jego odpowiedź może cię zaskoczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze