Trwa ładowanie...

Znana sieć wycofuje produkt. Może być niebezpieczny

Avatar placeholder
10.08.2023 08:57
TEDi wycofuje produkt dla dzieci. Istnieje ryzyko zadławienia
TEDi wycofuje produkt dla dzieci. Istnieje ryzyko zadławienia (East News)

UOKiK poinformował o wycofaniu produktu dla dzieci ze znanej sieciówki. Baterie w zabawce są łatwo dostępne, co stwarza ryzyko zadławienia.

spis treści

1. Dlaczego wycofano zabawkę?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wycofaniu produktu dla dzieci ze znanej sieciówki. Mowa o zabawce ze sklepu TEDi.

UOKiK wyjaśnia, że przedsiębiorca powiadomił, iż w zabawce Latarka Kraina Lodu baterie są łatwo dostępne, co stwarza ryzyko zadławienia.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Klienci, którzy zakupili wadliwy produkt, mogą dokonać zwrotu lub wymiany na inny produkt o tej samej wartości w dowolnym sklepie TEDi.

2. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia i zadławienia

Najczęściej pierwszym objawem zadławienia jest kaszel, którym cierpiący stara się odblokować przełyk. Jednak nie zawsze zwykłe odkaszlnięcie pomaga.

Dlatego podstawą jest ocenienie kaszlu poszkodowanego. Ważne, by określić, czy jest to kaszel efektywny, czyli taki, przy którym poszkodowany reaguje i może nabrać powietrza, czy kaszel nieefektywny, w trakcie którego występuje niemożność mówienia, oddychania i sinica. W momencie występowania kaszlu nieefektywnego - musimy natychmiastowo udzielić pomocy takiej osobie.

Jak to zrobić?

Gdy dziecko jest przytomne, należy ułożyć je na przedramieniu lub kolanie, stabilizując główkę, twarz powinna być zwrócona ku dołowi. Dodatkowo główka powinna być ułożona nieco niżej niż tułów. Pamiętaj jednak, by nie uciskać tkanki miękkiej pod żuchwą, ponieważ może to nasilić uczucie duszenia się.

Kolejny krok to wykonanie kilku uderzeń nadgarstkiem w plecy, pomiędzy łopatkami dziecka (zalecane jest pięć uderzeń).

W sytuacji, gdy pierwsza metoda nie przynosi efektów, należy rozpocząć uciskanie mostka. Konieczne jest odwrócenie dziecka na plecy, główka ponownie powinna być skierowana ku dołowi i podtrzymywana dłonią. Miejsce uciskania to około 1 cm od linii międzysutkowej. Należy wykonać pięć ucisków wykonanych wyłącznie opuszkami dwóch palców.

Jeśli drogi oddechowe wciąż nie zostały udrożnione, konieczne jest powtarzanie uderzeń i uciskania. Działania te powodują wzrost ciśnienia w klatce piersiowej, dzięki temu możemy spowodować usunięcie przedmiotu.

Gdy niemowlę nie oddycha bądź straciło przytomność, należy jak najszybciej rozpocząć reanimację i wezwać pogotowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze