Zwykłe zdjęcie trzech dziewczynek? Spójrz jeszcze raz
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak łatwo można oszukać ludzką percepocję? Niektóre fotografie są tego doskonałym przykładem. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zwyczajne, z czasem dostrzegamy element wytworzony przez nasz umysł.
1. Iluzja optyczna
Opublikowane w mediach społecznościowych zdjęcie, które wydaje się prostą fotografią, jest w rzeczywistości skomplikowaną iluzją optyczną stworzoną przez sztuczną inteligencję.
W pierwszym momencie widzimy tylko trzy dziewczynki stojące na ulicy. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się i zmianie perspektywy, można dostrzec coś zupełnie innego - utrwalone w kulturze wyobrażenie na temat wyglądu Jezusa Chrystusa.
Wizerunek ukryty jest w elementach obrazu: oczy Jezusa można zauważyć w kołnierzyku postaci po lewej stronie i w kołach samochodu w tle. Ramię tej samej dziewczynki tworzy linię nosa, a kubki z kawą, które trzymają w rękach, zlewają się w wąsy, brodę i usta.
Ciekawe, prawda? Aby dostrzec te szczegóły, wystarczy zmrużyć oczy lub zmienić kąt, z jakiego patrzymy na zdjęcie. Spróbuj też przekręcić ekran telefonu lub oddalić się odrobinę od komputera.
Co widzisz na tym obrazku zamknij delikatnie oczy 👀 pic.twitter.com/mCM2r0xt2v
— TADEUSZ KOWALEWSKI (@truck2047) April 10, 2024
2. Drobne oszustwa
Fotografia, chociaż wygląda na zwykłą, została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Niecodzienny rozstaw elementów, takich jak kółka samochodu, zbyt duża liczba placów u rąk lub deformacja twarzy odwróconej dziewczynki, to dowody na to, że nie mamy do czynienia z rzeczywistością, a jedynie z bardzo przemyślanym dziełem AI.
Iluzje optyczne nie tylko bawią, ale również uczą nas, jak łatwo można manipulować percepcją wzrokową. W tym przypadku, sztuczna inteligencja została wykorzystana do stworzenia obrazu, który testuje naszą zdolność do zauważania nietypowych wzorców w pozornie normalnych scenach.
To świetne ćwiczenie dla mózgu, które pozwala rozwijać nasze umiejętności percepcyjne. W ten sposób warto także spędzać czas z dzieckiem. Nie tylko, by odrobinę rozruszać umysł, ale także zająć czas najmłodszych.
W przypadku wspomnianej iluzji, jest to pareidolia, czyli tendencja do dostrzegania znanych kształtów, zwłaszcza twarzy, w losowych i niezwiązanych ze sobą obiektach lub wzorach. Pareidolia jest naturalną reakcją mózgu, która pomaga ludziom w rozpoznawaniu twarzy nawet w bardzo niejednoznacznych wizualnych kontekstach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl