Iluzja wprawia ludzi w zakłopotanie. 86 proc. czuje, że wpada w dziurę
Ta iluzja optyczna jest niesamowicie wciągająca. Osoby, które się w nią wpatrują, mogą odnieść wrażenie, że dosłownie wpadają w czarną dziurę lub że robi się ona coraz większa. Iluzja, której autorem jest profesor psychologii Akiyoshi Kitaoka, powstała w ramach badań naukowych. Koniecznie pokaż ją dziecku.
1. Czarna dziura
Badania, na potrzeby których powstało to złudzenie optyczne, zostały udostępnione w czasopiśmie naukowym "Frontiers". Obraz przedstawia białe tło, na którym znajdują się małe czarne kropki ułożone symetrycznie. Pośrodku umieszczona została czarna plama i to właśnie ona budzi największe zainteresowanie.
Obraz jest statyczny, ale jednocześnie powoduje fałszywe poczucie ruchu. Ponadto doprowadził on do rozszerzenia źrenic u uczestników badania, którym pokazano grafikę. Zjawisko to występuje niezależnie od tego, w jakim miejscu i pozycji znajduje się osoba oglądająca iluzję. Sytuacja nie zmienia się, nawet w dobrym świetle, gdzie rozszerzanie źrenic nie powinno mieć miejsca.
Taki typ iluzji optycznej określa się "postrzeganiem rzeczywistości". Chociaż odnosimy wrażenie natychmiastowego przetwarzania bodźców wzrokowych, to tak naprawdę potrzeba ok. 100 milisekund, aby zinterpretować te dane.
An illusion new to science shows that the pupillary light reflex depends on the perceived environment rather than the physical reality.
— Frontiers (@FrontiersIn) June 1, 2022
Read the study published in Frontiers in Human Neuroscience: https://t.co/eHSpSY63bK, or our news site ⬇https://t.co/MO3fLhF2qT
2. Wnioski badaczy
Zdaniem naukowców u uczestników badania doszło do rozszerzenia źrenic nie bez powodu. Najprawdopodobniej mózg postrzegał ruch w stronę ciemności, a to z kolei skłaniało oczy do zebrania większej ilości światła. Złagodzone krawędzie czarnej dziury doprowadziły do efektu ruchu, dlatego obserwatorzy mieli wrażenie zbliżania się do czarnej plamy, a nawet wpadania do niej niczym do tunelu.
Co ciekawe, fizyczna reakcja źrenic w postaci ich rozszerzenia pojawiła się u zdecydowanej większości uczestników, bo aż u 86 proc. Taki sam odsetek osób miał wrażenie wpadania do dziury.
Co z pozostałymi badanymi? Naukowcy nie są pewni, dlaczego byli oni oporni i nie doświadczyli efektu wpadania do czarnej dziury. W dalszych badaniach będą chcieli skupić się właśnie na tej grupie, by ustalić, jaka jest przyczyna i jakie ma to znaczenie w kontekście postrzegania przez nich rzeczywistości.
Iluzje optyczne to świetna okazja do sprawdzenia własnej percepcji. Mogą być też metodą na wspólną zabawę z dzieckiem, zwłaszcza gdy utknęliśmy ze znudzonym maluchem w długiej kolejce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl