Zmiana nazwiska dziecka - zgoda, rozwód, relacje z ojcem, tryb administracyjny, brak zgody ojca

Możliwość zmiany nazwiska dziecka została uregulowana w ustawie z dnia 17 października 2008 roku. Zmiana nazwiska jak najbardziej jest możliwa, jednak tylko w uzasadnionych przypadkach.

1. Zmiana nazwiska dziecka - zgoda

Należy pamiętać, że jeżeli w chwili owej zmiany nastolatek ukończył 13 lat, niezbędna jest jego zgoda. Najczęściej do zmiany nazwiska dziecka dochodzi wtedy, gdy rodzice decydują się zrezygnować ze starego i przyjąć nowe. Należy pamiętać, że zmiana obejmie także ich małoletnie dzieci i te, które dopiero urodzą się z tego małżeństwa.

2. Zmiana nazwiska dziecka - rozwód

Czy rozwiedziona kobieta może zmienić nazwisko dziecka, aby w symboliczny sposób zerwać stosunki z ojcem? W przypadku, gdy tylko jedno z rodziców chce wnieść o nowe nazwisko, drugi z rodziców musi wyrazić na to zgodę (wyjątkiem jest fakt pozbawienia władzy rodzicielskiej, brak pełnej zdolności do czynności prawnych albo śmierć jednego z rodziców). W celu zatwierdzenia wniosku, rodzic powinien stawić się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub wystosować pismo, ale z notarialnie poświadczonym podpisem. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz film: "Jak wygląda współczesna rodzina i jaka jest jej rola w życiu dziecka?"

Jakie są najpopularniejsze nazwiska w Polsce?
Jakie są najpopularniejsze nazwiska w Polsce? [11 zdjęć]

Mody na różne imiona zmieniają się jak w kalejdoskopie. Rzadko jednak zadajemy sobie pytanie o najpopularniejsze...

zobacz galerię

Jeżeli jednak okaże się, że rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia, w tej sprawie każde z nich może złożyć osobny wniosek do sądu opiekuńczego, aby to on wyraził zgodę na zmianę nazwiska dziecka. O wyżej wspominanej akceptacji lub odmowie decyduje kierownik USC. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wprowadzeniu w życie.

3. Zmiana nazwiska dziecka – relacje z ojcem

Zmiana nazwiska u dziecka na nazwisko ojczyna albo matki, nie powinna wpłynąć na relację z biologicznym ojcem. Zmiana nazwiska dziecka nie może spowodować, że biologiczny ojciec zaprzestanie płacenia alimentów albo widywania się z dzieckiem.

4. Zmiana nazwiska dziecka – tryb administracyjny

Jeżeli dziecko nosi nazwisko ojca bądź nazwisko dwuczłonowe powstałe z połączenia nazwisk obojga rodziców, a zachodzi konieczna zmiany nazwiska to jest taka możliwość. Zgodnie z obowiązującym art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 18 października 2008 zmiana nazwiska dziecka albo jedno z nazwisk rodowych rodziców rozchodzą się na dzieci, które pochodzą od tychże opiekunów, z tymże warunkiem, że rodzic wyraża na to zgodę. Wyjątek stanowi śmierć rodziców lub pozbawienie czynności prawnych.

Musisz to wiedzieć

5. Zmiana nazwiska dziecka – brak zgody ojca

Zmiana nazwiska u dziecka bez zgody ojca jest możliwa jedynie w kilku przypadkach:

  • kiedy ojciec pozbawiony jest władzy rodzicielskiej;

  • jeżeli ojciec jest niepełnoletni, ubezwłasnowolniony;

  • kiedy ojciec nie żyje;

  • prawomocna zgoda są na taką zmianę.

Należy jednak pamiętać, że do zmiany nazwiska dziecka potrzebne są naprawdę konkretne powody, dzięki którym sąd wyrazi zgodę na tę czynność. Nie zawsze bowiem się zdarza, że zmiana nazwiska jest możliwa. Należy się więc zastanowić czy zmiana nazwiska u dziecka jest konieczna i czy nie da rady żyć z dotychczasowym nazwiskiem. Warto też wiedzieć, że cały proces może się dłużyć – należy uzbroić się w cierpliwość.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!