Trwa ładowanie...

Zaskakujące wyniki badań: Koszmary u dzieci magą być zapowiedzią choroby

Avatar placeholder
Martyna Krajewska 07.03.2023 14:55
Koszmary senne mogą wpływać na zdrowie dzieci. Nowe badania
Koszmary senne mogą wpływać na zdrowie dzieci. Nowe badania (East News)

Koszmary senne to nic przyjemnego. Jednak jeśli występują regularnie, należy się im przyjrzeć. Jak wynika z nowych badań brytyjskiego neurologa dr. Abidemi Otaiku, złe sny z dzieciństwa mogą mieć realny wpływ na wystąpienie choroby Parkinsona w przyszłości.

spis treści

1. Koszmary senne u dzieci

Wieloletnie badania naukowców z Uniwersytetu w Birmingham (Wielka Brytania) dotyczące występowania koszmarów sennych, zostały przeprowadzone na grupie 7 tysięcy dzieci. Początek analizy dotyczył jakości snu siedmiolatków.

W następnych latach przeprowadzano kolejne wywiady, gdy badani mieli odpowiednio 11, 16, 23, 33, 42, 45, 50 i 55 lat. Badanie rozpoczęto w 1965 roku.

Co ciekawe, okazało się, że osoby, które regularnie doświadczały koszmarów sennych w dzieciństwie, skarżyły się na nie również w dorosłym życiu.

Koszmary senne u dzieci
Koszmary senne u dzieci (GettyImages)

2. Jakość snu a zaburzenia poznawcze

Dr Abidemi Otaiku, specjalista w dziedzinie neurologii na Uniwersytecie w Birmingham, chciał sprawdzić, czy istnieje wpływ jakości snu u dzieci na ich zdrowie w przyszłości. W tym celu porównał dane z tego badania ze statystykami z 2008 roku dotyczącymi diagnozy choroby Parkinsona u osób poniżej 50. roku życia.

"Wyniki były jasne. Im częściej dzieci doświadczały złych snów, tym bardziej prawdopodobne było, że rozwiną się u nich zaburzenia poznawcze lub zdiagnozowano u nich chorobę Parkinsona" - pisze dr Otaiku cytowany przez portal naukowy thelancet.com

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek (WIDEO)"

Okazało się, że dzieci, które w wieku siedmiu lat doświadczały koszmarów sennych, były o 76 proc. bardziej narażone na wystąpienie objawów demencji lub choroby Parkinsona przed osiągnięciem 50. roku życia niż ich rówieśnicy, którzy nigdy nie mieli złych snów.

3. Profilaktyka chorób mózgu

Wyniki badań opublikowane w magazynie medycznym "The Lancet" wyraźnie sugerują, że regularne występowanie koszmarów może zwiększyć ryzyko rozwoju postępujących chorób mózgu. Według naukowca może to również oznaczać, że zmniejszając częstotliwość złych snów w dzieciństwie, uda się zapobiegać tym chorobom.

"Częstotliwość, z jaką doświadczamy koszmarów jako dzieci, jest w dużym stopniu zdeterminowana przez naszą genetykę. A jeden gen, o którym wiadomo, że zwiększa ryzyko regularnych koszmarów sennych (PTPRJ), jest również powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera w starszym wieku. Możliwe więc, że zarówno koszmary senne, jak i postępujące choroby mózgu są spowodowane wspólnym zestawem genów" - zauważa dr Otaiku.

Niestety na razie zarówno leczenie demencji, jak i choroby Alzheimera jest jedynie objawowe. Natomiast rozpoznanie czynników zwiększających ryzyko powstawania tych chorób, może znacznie ułatwić profilaktykę.

Jak zaznacza dr Otaiku, dla dzieci, które zmagają się z nawracającymi koszmarami sennymi, ograniczenie ich poprzez uzyskanie pomocy specjalisty, czy wdrożenie prostych rozwiązań takich jak: stałe pory snu i drzemek, włączona lampka, czy ulubiony pluszak, może znacznie przyczynić się do poprawy ich zdrowia.

Śpiące dziecko
Śpiące dziecko (East News)

"Ostatecznym celem jest poprawa jakości snu i zdrowia psychicznego oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji lub choroby Parkinsona w późniejszym życiu" - podsumowuje neurolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze