Trwa ładowanie...

Szkołę czy przedszkole zamknęła powódź? Rodzice mogą dostać zasiłek

Avatar placeholder
18.09.2024 16:43
Zasiłek opiekuńczy nie przy tych chorobach. ZUS przypomina
Zasiłek opiekuńczy nie przy tych chorobach. ZUS przypomina (Getty Images)

Sytuacja związana z klęską żywiołową w Polsce jest wciąż dynamiczna, a Ministerstwo Edukacji Narodowej regularnie informuje o zamknięciu kolejnych szkół, przedszkoli i żłobków na terenie podtopionym lub zagrożonym powodzią. W tej trudnej dla wielu Polaków chwili ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego w przypadku odwołania zajęć w szkołach.

spis treści

1. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

"Przypominamy, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego" - przekazał Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, cytowany przez portal opowiecie.info.

Czym jest wspomniane nieprzewidziane zamknięcie placówki? Chodzi o sytuację, gdy ubezpieczony dowiedział się o nim w terminie krótszym niż siedem dni przed dniem jej zamknięcia.

2. Ważne zasady

Maksymalny okres przyznawania zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym i dotyczy wszystkich członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zasiłek ponadto przysługuje, jeśli nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku z wyjątkiem chorych dzieci do lat dwóch, kiedy to przysługuje nawet wtedy, gdy inny członek rodziny może zapewnić dziecku opiekę.

Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba:

  • całkowicie niezdolna do pracy;
  • chora;
  • niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek;
  • zatrudniona na podstawie umowy o pracę i odpoczywająca po pracy na nocnej zmianie;
  • prowadząca działalność pozarolniczą;
  • niezobowiązana do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego;
  • jeśli odmawia ona sprawowania opieki.

Co zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy? Należy złożyć wniosek Z-15A oraz świadczenie, że dana placówka, do których uczęszcza dziecko (może to być żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła), zostały nieprzewidzianie zamknięte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze