Trwa ładowanie...

Zapomniana praktyka wróci do szkół? "Polska jest spóźniona"

Avatar placeholder
06.03.2024 09:26
Będą szczepienia w szkołach? "Polska jest spóźniona"
Będą szczepienia w szkołach? "Polska jest spóźniona" (East News)

Lekarze chcą, by akcja szczepień przeciwko HPV trafiła do szkół. O takiej możliwości mówiła w lutym ministra zdrowia Izabela Leszczyna. - Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej, o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach - wyjaśniała.

spis treści

1. Szkolne szczepienia na HPV

W lutym na konferencji "Bezpieczna, świadoma ja" oraz "Wiedza, Świadomość, Życie" ministra zdrowia Izabela Leszczyna mówiła o pomyśle stworzenia w szkołach punktów szczepień. Na początek w placówkach oświatowych mogłyby być podawane szczepionki na HPV.

- Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej, o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach - mówiła Izabela Leszczyna podczas konferencji "Bezpieczna, świadoma ja".

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

- W szkołach są gabinety higienistów i miejsca, gdzie można szczepić, pozostaje tylko kwestia przygotowania organizacyjnego, żeby wiedzieć: jak, kiedy, komu podać szczepionkę. Nie zapominajmy, że podstawowym miejscem szczepień są klasyczne punkty, czyli poradnie POZ, na te szczepienia kierują lekarze rodzinni - podkreślał w lutym onkolog profesor Mariusz Bidziński w rozmowie z RMF24.pl.

2. "Polska jest spóźniona"

4 marca w ramach Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV na platformie X (dawniej Twitter) ministra zachęcała do szczepień.

- To groźny wirus, który wywołuje nowotwór. Jeśli chcesz ochronić swoje dzieci, to 12- i 13-letnie dziewczynki i chłopców po prostu zaszczep. Szczepienia są bezpłatne i dają naszym dzieciom bezpieczeństwo - mówi na wideo.

Lekarze postulują, by akcję szczepień przenieść do szkół.

- U nas pokutuje dalej straszenie. Apelujemy o więcej edukacji dla uczniów na lekcjach biologii i godzinach wychowawczych - powiedzieli Radiu ZET prof. Rafał Tarkowski i dr Patrycja Ziober-Malinowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

- Polska jest spóźniona. Nawet jeśli uda się zaszczepić 90 proc. nastolatków, efekt zobaczymy za kilkadziesiąt lat, dlatego trzeba chronić także dorosłych i rozszerzyć refundację - dodaje dr Patrycja Ziober-Malinowska.

Podanie szczepionki dziewczynkom i chłopcom zaleca się zanim rozpoczną oni aktywność seksualną. Główną drogą zakażenia HPV są bowiem kontakty seksualne. W krajach, gdzie wprowadzono takie szczepienia, liczba zakażeń HPV spadła nawet do 90 proc.

Wirus HPV odpowiada za prawie 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy oraz 90 proc. nowotworów odbytu. Powoduje także nowotwory sromu, prącia, gardła, głowy, szyi czy jamy ustnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze