Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na ryzyko wczesnego poronienia

Nature Sustainability informuje, że znaczne zanieczyszczenie powietrza ma związek z podwyższonym o ponad 50 proc. ryzykiem wczesnych poronień. To istotne informacje dla każdej ciężarnej i wszystkich starających się o dziecko par.

Zobacz film: "Po stracie dziecka ojcowie są zupełnie ignorowani #dzieciutracone"

1. Wczesne poronienie a jakość powietrza

O wczesnym poronieniu mówimy, kiedy ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Zwykle przebiega bezobjawowo, a kobiety dowiadują się o nim przy okazji badań USG. Jego przyczyny są mało znane.

Naukowcy coraz częściej badają wpływ zanieczyszczonego powietrza na rozwój płodu. Szczególnie zaangażowani są badacze z chińskiego Beijing Normal University, ponieważ Pekin to miasto, które uchodzi za najbardziej zanieczyszczone na świecie.

Fakty i mity na temat poronienia
Fakty i mity na temat poronienia [8 zdjęć]

Czy przed poronieniem można się uchronić? Wokół tego zjawiska narosło wiele mitów. Nic dziwnego, skoro...

zobacz galerię

Badacze zbadali 255 668 ciężarnych kobiet, które mieszkały i pracowały w Pekinie w latach 2009-2017. Równocześnie zebrali dane dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza w tych latach – wzięli pod uwagę zarówno pył zawieszony, jak i tlenek węgla, dwutlenek siarki oraz ozon.

Wyniki badań były zaskakujące: 17 497 kobiet (czyli aż 6,8 proc.) doświadczyło poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Kobiety, które były narażone na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, miały zwiększone ryzyko poronienia.

Nie są to pierwsze badania, które udowadniają, że smog ma istotny wpływ na rozwój płodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Smog ma wpływ na poronienia
Smog ma wpływ na poronienia (iStock)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.