Zaginął 12-letni Cezary. Policja apeluje o pomoc
Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego poszukują 12-letniego Cezarego Maślaka. Chłopiec ma około 155 cm wzrostu, szczupłą budowę ciała i brązowe oczy.
1. Gdzie jest Cezary?
"Gorzowscy policjanci poszukują 12-letniego Cezarego Maślaka, z którym nie można nawiązać kontaktu, nie wiadomo też gdzie przebywa" - informują mundurowi w komunikacie na Facebooku.
W dniu zaginięcia 12-latek prawdopodobnie miał na sobie brązowe jeansowe spodnie, żółtą koszulkę i czarne buty. Mógł mieć ze sobą także czarną bluzę z kapturem.
Ktokolwiek ma informacje o miejscu jego przebywania, proszony jest o kontakt z policjantami pod nr telefonu 112 lub 47 79 125 11.
Niestety, to już kolejny raz, gdy chłopiec jest poszukiwany. Cezary zaginął także w styczniu bieżącego roku. Wówczas po raz ostatni był wdziany w niedzielę 21 stycznia około godziny 17:00. Znajdował się przy ulicy Żerańskiej nieopodal rzeki Warta. Na szczęście został odnaleziony.
2. Dlaczego dochodzi do zaginięć dzieci?
Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Inne są bowiem najczęstsze przyczyny zaginięć małych dzieci, a inne - nastolatków.
W przypadku maluchów najczęściej policja poszukuje ich w związku z tzw. porwaniami rodzicielskimi. Innym powodem jest zwykle nieuwaga rodziców, którzy niedostatecznie pilnowali dziecka na ulicy czy placu zabaw bądź powierzyli opiekę nad nim nieodpowiednim osobom.
Jeśli natomiast chodzi o zaginięcia nastolatków, policja jako główną przyczynę wymienia zwykle ucieczki z domu.
"Problem tzw. 'gigantów' dotyczy przede wszystkim młodzieży w wieku 13-17 lat. Powodów może być mnóstwo. Od problemów w szkole, przez brak akceptacji w grupie rówieśniczej, po chęć przeżycia ciekawej przygody" - czytamy w policyjnym komunikacie kaliskiej policji.
"Przyczyna zaginięć tkwi często w samym ognisku domowym. Nieporozumienia, przesadne wymagania rodziców czy strach przed karą - są problemami, które przerastają niejednego nastolatka. W sytuacji rozwodu rodziców, przesadnego skupienia się na pracy - ucieczka jest 'krzykiem' nastolatka. Chce on w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Młodzież bardzo często organizuje 'wagary' dla zwykłego popisu. Koniec roku, czas wakacji jest okresem, kiedy wyraźnie nasilają się tego typu 'wypady'. W sytuacji gdy dziecko nie wraca o ustalonej porze - rodzice zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania na własną rękę" - dodają policjanci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl