Zabawy dla czterolatka
Odpowiednio dobrane zabawy dla dzieci to bardzo ważny czynnik wspomagający rozwój psychofizyczny dziecka. Przemyślane zabawki edukacyjne dla 4-latka również pozytywnie wpływają na rozwój motoryczny i psychiczny dziecka. Polecane są zarówno zabawy dla czterolatka w domu, jak i gry, w które może grać na dworze z rodzicami lub rówieśnikami, pod warunkiem, że oprócz wartości edukacyjnej, sprawiają dziecku radość, czyli ...są jeszcze zabawami.
1. Zabawa "w rymy" i sortowanie prania
Kiedy pada i nie chcesz, aby dziecko przemoczyło się biegając po deszczu, możesz skierować jego aktywność na grę "w rymy". Bawić się możesz w domu, a dziecko będzie miało okazję trochę się poruszać.
Ta zabawa dla czterolatka polega na tym, że mówisz jakieś słowo, rymujące się z czymś, co znajduje się w pokoju. Dziecko ma za zadanie wskazać lub przynieść ci rymujący się przedmiot.
Możesz na przykład powiedzieć "wół", a dziecko wskaże stół. Możecie zamieniać się rolami, ale nie jest to konieczne. Zabawa dla dziecka "w rymy" rozwija u dziecka zdolności językowe, a równocześnie pozwala na zużycie nadmiaru energii przez ruchliwego czterolatka.
Wbrew pozorom sortowanie prania może być niezłą zabawą dla dziecka w domu, która na dodatek uczy je pewnych rzeczy. Takie zabawy dla dzieci uczą pomagać w domu, ale nie oznaczają obowiązków.
Zabawa w dopasowywanie skarpetek nauczy dziecko, że pewne rzeczy do siebie pasują. To także zadanie ćwiczące zdolność obserwacji, odróżniania kolorów i kształtów.
Możesz zapytać dziecko, dlaczego połączyło w parę akurat te dwie skarpetki, co je łączy. Kolejną zabawą rozwijającą czterolatka jest liczenie par skarpetek lub innych części garderoby, dzielenie ubrań ze względu na rodzaj czy właściciela.
2. Zabawy na dworze
Inną lubianą przez dzieci zabawą jest gra w klasy lub jakaś jej odmiana. Najłatwiej zorganizować ją na dworze, malując kredą na chodniku typowy kształt gry w klasy.
Jeśli nie masz pewności, jak to powinno wyglądać, proponujemy prostą odmianę tej gry. Namaluj kwadraty trochę większe niż stopa dziecka i w każdy z nich wpisz jedną cyfrę. Pierwszy kwadrat niech będzie pojedynczy, nad nim dwa obok siebie, później dwa kolejne powyżej.
Na końcu najlepiej namalować koło przedzielone na pół, aby dziecko mogło "zawrócić". Oprócz tego, potrzebny będzie kamyczek albo woreczek z grochem do rzucania.
Najpierw dziecko może samo wymieniać kolejne cyfry, rzucać woreczek w konkretny kwadrat i skakać raz na jednej, raz na dwóch nogach w jego stronę, aby zabrać go z kwadratu. Wraca tak samo. Możesz utrudnić zabawę i wymieniać różne cyfry.
Gra w klasy wspomaga rozwój motoryczny dziecka, równocześnie ucząc liczb.
3. Zabawki edukacyjne dla 4-latka
Dobrą zabawką dla 4-letniego dziecka jest zestaw do malowania. Malowanie to dla dziecka świetna przygoda, która na dodatek ćwiczy koordynację oko-ręka. Z malowania także można zrobić bardziej edukacyjną zabawę dla czterolatka - na przykład pytając dziecko, co się dzieje na namalowanym przez niego obrazku. Niech dziecko opowie ci całą historię - to będzie rozwijać jego wyobraźnię.
W wieku czterech lat dziecko zaczyna odczuwać empatię. Aby ten rozwój wspomóc, możesz poprosić, aby dziecko namalowało wesołą lub smutną buzię. Po jakimś czasie zapytaj, co czuje ludzik na namalowanym obrazku.
Jeśli szukasz zabawek dla dziecka, upewnij się, że są przeznaczone właśnie dla dzieci w tym wieku.
Zabawy dla dziecka mogą znacząco pomóc w rozwoju czterolatka. Nie wszystkie zabawy dziecka muszą być edukacyjne, ale trochę wartości dydaktycznej nie zaszkodzi. Pozwól też czasem dziecku po prostu robić to, na co ma ochotę, nawet jeśli jest to głaskanie po głowie misia. Pamiętaj: nie wszystkie zabawy dla czterolatka muszą go czegokolwiek uczyć.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zabawy z czterolatkiem - w co się bawić?