Zabawki dla malucha (1-3 lata) do 50 zł - redakcja poleca
Małe dzieci lubią zwykle zabawki aktywizujące, a więc takie, które mogą wprowadzić w ruch lub wchodzą z nimi w interakcje poprzez dźwięk, czy światełka. Fajne zabawki można kupić już za niewielkie pieniądze. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Szybko psujące się zabawki, łamiące się, nie tylko popsują dziecku zabawę, ale także mogą dostać się do jego dróg oddechowych. Szukając najciekawszych zabawek warto więc postawić na sprawdzone produkty.
1. Drewniany wbijak
W ostatnim czasie są dość popularne i kupić je możemy w różnych kolorach oraz o różnych kształtach. Dzieci lubią zabawę z nimi, ponieważ wielu maluchów przechodzi okres uderzania czymś. Nie jest to bezsensowna zabawa. Uczą się przez to poznawania dźwięków, jakie wyda dany przedmiot, ale także poznają swoją siłę.
Najprostsze wbijaki to deseczki przez które przebijamy wałeczki. Inne wbijaki przypominają prostokątne pudełka, a wałeczki mogą być robaczkami, które wbijamy do środka. Dla chłopców wybierane są wbijaki o kształcie samochodu ciężarowego, w którym przyczepa odgrywa rolę stolika do wbijania.
2. Cymbałki i instrumenty muzyczne
Instrumenty muzyczne dla dzieci są mniejsze od profesjonalnego sprzętu. Często składają się z kilku klawiszy, a ich rozmiar i waga pozwala dziecku na łatwe przenoszenie ich. Najpopularniejsze instrumenty wybierane dla dwu- i trzylatków to cymbałki, tamburyn, marakasy i dzwoneczki. Świetnym pomysłem będzie zakup gwizdków lub dziecięcej harmonijki. Na tym etapie ważniejsze od muzyki będą zabawy logopedyczne, np. ćwiczenie mięśni buzi podczas wdmuchiwania w nich powietrza.
3. Drewniane układanki
Poprzez zabawę wpływają na prawidłowy rozwój dziecka poprzez naukę przestrzenności i logicznego myślenia. Warte uwagi są m.in. układanki Goki, np. drewniana deseczka z kolorowymi figurami geometrycznymi. Na deseczce znajdują się pachołki w ilości odpowiadającej otworkom na danej figurze. Liczba ta nie jest przypadkowa. Pięciokąt ma pięć otworów, kwadrat cztery, trójkąt trzy, prostokąt dwie i koło jedną. Dziecko bawiąc się układanką stymuluje zarówno swoją małą motorykę, jak również poznaje kolory i kształty, obraca klocki, aby odpowiednio dopasować je do pachołka, jak również zauważa zależność boków do ilości pachołków, na które je nakłada.
4. Koraliki do nawlekania
Popularne nawlekanki to prosta zabawa polegająca na nawlekaniu na sznureczek drewnianych kształtów. Mogą to być figury geometryczne, kwiatuszki, czy kolorowe koraliki. Kupując nawlekanki dla dziecka należy wybrać te z dużymi elementami, aby uniknąć ewentualnego zadławienia się. Inne zabawy ze sznureczkiem, to drewniane obrazki, np. miś, z dziureczkami na sukience. Zadaniem malucha jest przekładanie przez dziurki sznurka tak, aby przeszedł przez każde oczko.
5. Tablica magnetyczna
Tablice do których można przyczepiać magnesy to również udany zakup. Mniejszych rozmiarów tablice kupimy już za ok. 20zł. Większe, samodzielnie stojące tablice to wydatek ok. 60zł. Jedna ze stron pozwala na przyczepianie magnesów, druga zaś przeznaczona jest do rysowania kredą. Tablice magnetyczne to doskonała zabawa pobudzająca wyobraźnię. Można ją także wykorzystać w przyszłości do nauki alfabetu, cyferek, a nawet dodawania, czy odejmowania.