Trwa ładowanie...

Zabawki dla 3-latka. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

 Agnieszka Gotówka
31.08.2020 15:13
Zabawki dla trzylatka
Zabawki dla trzylatka (123rf)

W wieku trzech lat świat nadal pozostaje fascynujący i pełen niespodzianek. Dziecko każdego dnia uczy się czegoś nowego. Jego edukacja nie odbywa się jednak w sposób tradycyjnie rozumiany, ale przez zabawę i możliwość doświadczania. Jakie zatem zabawki dla 3-latka będą najodpowiedniejsze?

1. Zabawki edukacyjne

W pokojach 3-latków sporo miejsca zajmują zabawki edukacyjne. Są one obecnie bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, jeśli spojrzy się na ich funkcjonalność: uczą nowych umiejętności, rozwijają zdolność logicznego myślenia i mowę. Pozwalają też rozwijać koordynację. Dają możliwość swobodnej i kreatywnej zabawy.

Nie oznacza to jednak, że zabawki dla 3-latka pełnią rolę nauczyciela dziecka oraz jego opiekuna w procesie poznawania świata. Ta rola przypisana jest rodzicom. I żadna zabawka tego nie zmieni. By jednak ułatwić to zadanie i zapewnić maluchowi możliwość swobodnej zabawy, warto by miało dostęp m.in. do przyborów rozwijających zdolności manualne, np. farb, plasteliny, kredy czy pisaków. Przydadzą się też zabawki uczące logicznego myślenia, zwłaszcza różnego rodzaju klocki, puzzle i gry odpowiednie do wieku.

2. Zabawki dla 3-latka – must have każdego dziecka

W kanonie klasycznych zabawek dla 3-letnich chłopców są małe i duże samochody. Przyda się im garaż, ten jednak warto zrobić np. z kartonu. Na podwórku świetną zabawę zapewni piłka, którą chętnie bawić się będą również dziewczynki. W wieku 3 lat mogą jednak woleć prowadzić wózek z ukochaną lalką lub pluszowym misiem.

3. Jak mądrze wybierać zabawki dla 3-latka?

Zobacz film: "Zobacz, co alkohol może zrobić z wątrobą"

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem zabawek odpowiednich dla najmłodszych dzieci. I choć wybór jest ogromny, trudno się zdecydować na coś konkretnego. Czym zatem kierować się, wybierając zabawki dla 3-latka?

Po pierwsze, jakością zabawki. Niestety, rynek zalany jest przedmiotami bardzo słabej jakości. Niektóre zabawki szybko się psują i po krótkim czasie użytkowania nadają się wyłącznie do wyrzucenia na śmieci.

Po drugie, dbajmy o bezpieczeństwo. Zwracajmy uwagę, czy zabawka jest solidnie wykonana oraz, czy żadne jej elementów nie zagrażają dziecku. Przed zakupem upewnijmy się, czy posiada certyfikat CE, który muszą posiadać zabawki sprzedawane na rynku europejskim.

Po trzecie, postawmy na ponadczasowość. Są zabawki, które może i kosztują nieco więcej, ale służą przez lata. To choćby drewniane klocki.

Po czwarte nie dajmy się zwieść reklamom. Kolorowa zabawka, która świeci, gra i mówi w kilku językach może i jest ciekawa, ale tylko przez krótki czas. Dzieci zdecydowanie szybciej uczą się nowych rzeczy przez naśladownictwo dorosłych lub w trakcie swobodnej zabawy. Warto dać najmłodszym możliwość kreatywnego spędzania wolnego czasu.

4. Zabawki dla chłopca i dziewczynki

Do 3. roku życia większość zabawek ma charakter uniwersalny. Grzechotki i sortery rzadko przeznaczone są dla konkretnej płci. Mogą bawić się nimi zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Z czasem jednak najmłodsi zaczynają dokonywać określonych wyborów. Dziewczynki wolą bawić się lalkami i cieszy ich zabawa w dom, z kolei chłopcy chętnie ścigają się samochodzikami lub układają garaże z klocków. Nie oznacza to jednak, że są to zabawy zarezerwowane wyłącznie dla konkretnej płci! Wręcz przeciwnie, warto zachęcać dzieci do wykraczających poza stereotypy aktywności.

Warto również, by w pokoju 3-latka znalazły się zabawki uniwersalne, np. magnetyczna tablica do rysowania, puzzle, gry planszowe oraz kredki, kolorowanki oraz książki. Zobacz także: Rodzicu, uważaj na bunt trzylatka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze