Zabawa klockami rozwija wyobraźnię i zręczność
Duże i kolorowe klocki dla najmłodszych dzieci są dla nich bezpieczne, a zabawa przynosi rozrywkę i ułatwia rozwój m.in. orientacji przestrzennej. Starsze dzieci, które bawią się klockami z konkretnych zestawów, np. z serii Lego Star Wars, ćwiczą w ten sposób dłonie i rozwijają wyobraźnię.
Niektóre zabawki na rynku nie tylko zapewniają rozrywkę, ale też wspierają rozwój dziecka. Do tej grupy należą gry edukacyjne, towarzyskie, lalki i klocki. Żeby zwiększały umiejętności ruchowe i kompetencje społeczno-emocjonalne, powinny być dostosowane do wieku dziecka. Zbyt łatwa zabawa szybko się znudzi, a za trudna – zniechęci. Klockami mniej lub bardziej skomplikowanymi mogą bawić się chłopcy i dziewczynki.
1. Rodzaj klocków trzeba dobrać do wieku dziecka
Dla najmłodszych dzieci, już od 1. roku życia, najlepsze są duże klocki, które łatwo chwytać i ustawiać, np. Lego Duplo. Do wieku dostosowane są też konstrukcje, które może zbudować z tego typu klocków dwu- czy trzylatek (np. wieża z klocków).
Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie bawią się kolorowymi klockami, z których można zbudować konkretne rzeczy, np. pojazdy, budynki czy całe miejsca, jak plac zabaw (z zestawów Lego Friends).
Dzieci powyżej 6. roku życia docenią możliwość konstruowania bardziej skomplikowanych obiektów z większej ilości elementów, są też zdolne do bardziej precyzyjnego łączenia klocków. Dużą popularnością wśród dzieci starszych cieszą się klocki tematyczne, np. Lego Star Wars, zestawy Lego Friends, Lego City czy Lego Ninjago.
2. Rozwój dziecka podczas zabawy klockami
Na różnych etapach rozwoju zabawa klockami zapewnia zdobywanie innych umiejętności. Małe dzieci uczą się rozpoznawać kolory i kształty, dopasowywać je, trenują używanie pojęć "większy" i "mniejszy", uczą się liczyć i wykonywać działania na zbiorach oraz utrwalają pojęcia przestrzenne, np. prawo, lewo, pod i nad.
Starsze dzieci, które mogą bawić się klockami z zestawów tematycznych, dzięki temu trenują precyzję ruchów, ćwiczą koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają kreatywność i pobudzają wyobraźnię. Jeśli bawią się klockami z innymi osobami, uczą się także współpracy i tego, jak się z kimś dzielić.
Zabawa z rodzicami lub dziadkami ułatwia też naukę tego, jak zachowywać się wobec starszych. Wieloelementowe zestawy klocków mogą pomóc wypracować cierpliwość dziecka i jego konsekwentność.
3. Zabawa i gromadzenie kolekcji – tematyczne klocki Lego
Klocki to nie tylko zabawki, dla niektórych stanowią wartość kolekcjonerską. Zainteresowanie dziecka danym tematem, np. Gwiezdnymi Wojnami, rozwija w nim pasję. Oprócz klocków Lego Star Wars i słynnej serii filmowej są także filmy i seriale dla dzieci (animowane), gry oraz gadżety związane z tym uniwersum.
Futurystyczne pojazdy, maszyny i postacie pozwalają odtwarzać dobrze znane scenariusze i tworzyć własne. Zabawa razem z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach tworzy i zacieśnia więzy między dziećmi, uczy, jak się dzielić i współpracować.
Inne klocki tematyczne działają w ten sam sposób, np. dedykowane dziewczynkom zestawy Lego z serii Księżniczki Disneya czy miłośnikom magii i uniwersum czarodziejów seria Harry’ego Pottera.
Popularne są także zestawy z serii o piratach, City, Elves, Minecraft czy Technic. Najbardziej znany producent klocków zadbał o to, by każde dziecko znalazło coś interesującego i by mogło powiększać swoje zbiory o nowe elementy.
Artykuł sponsorowany