Wystawione L4 online – czy można je skrócić? Odpowiadamy
Artykuł sponsorowany L4ONLINE
Zwolnienia lekarskie elektronicznie to bardzo wygodna opcja w przypadku osób, które nie mają fizycznej możliwości, aby udać się do przychodni. L4 online działa tak samo, jak klasyczne zwolnienie lekarskie. Na jak długo można je otrzymać? Czy w przypadku poprawy stanu zdrowia można skrócić czas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Podpowiadamy.
Czym są zwolnienia lekarskie elektronicznie?
Wystawianie zwolnienia lekarskiego elektronicznie powoli wypiera klasyczne papierowe zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA, otrzymywane podczas wizyty u lekarza. L4 online można uzyskać bardzo szybko, bez wychodzenia z domu, co jest korzystne, jeśli pacjent nie ma jak dojechać do przychodni. Dokument ten usprawiedliwia nieobecność w pracy, a także upoważnia do otrzymywania zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy. Działa więc tak samo, jak klasyczne L4, z tym że jest o wiele łatwiej dostępny.
Kto może ubiegać się o wystawienie zwolnienia lekarskiego elektronicznie?
Zgodnie z obowiązującym systemem zwolnień lekarskich, z L4, zarówno tego tradycyjnego, jak i w formie online, może skorzystać każdy, kto:
- jest zatrudniony na etat, pod warunkiem przepracowania w określonej firmie co najmniej 30 dni,
- pracuje na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, pod warunkiem dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe przez co najmniej 90 dni,
- prowadzi własną działalność gospodarczą, pod warunkiem dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe.
Jak wystawiane są zwolnienia lekarskie elektroniczne?
Aby móc ubiegać się o wystawienie L4 online, wystarczy odwiedzić stronę internetową dowolnego podmiotu medycznego, który świadczy porady lekarskie przez internet, jak np. https://l4online.pl. Lekarze współpracujący z tego typu platformami są dostępni przez 7 dni w tygodniu oraz 24 godziny na dobę. Pacjent musi jedynie wypełnić prosty formularz (podać takie informacje jak: imię i nazwisko, numer PESEL, dane kontaktowe, numer NIP zakładu pracy), następnie pozostaje oczekiwanie na kontakt ze strony lekarza. Jeżeli lekarz wystawiający zaświadczenie nie ma żadnych wątpliwości w związku ze stanem zdrowia pacjenta, L4 online jest wypisywane w ciągu kilku minut.
Jak działa system zwolnień lekarskich? Na jak długo można dostać L4 i czy można je skrócić?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem zwolnień lekarskich ważność L4 online wynosi maksymalnie 7 dni, z możliwością przedłużenia (w zależności od konkretnego przypadku chorobowego, zleconych badań diagnostycznych itd.). Czas przebywania na urlopie chorobowym można również skrócić, pod warunkiem że lekarz, który wypisał L4, wyda odpowiednie zaświadczenie o powrocie zdolności pracownika do pracy.
Uwaga: pracownik przebywał na L4 dłużej niż 30 dni, o jego powrocie do pracy może zdecydować wyłącznie lekarz medycyny pracy, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. W takiej sytuacji zaświadczenie od lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie elektronicznie, może nie wystarczyć.
Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne?
Aby sprawdzić, jak wygląda zwolnienie elektroniczne, można skorzystać z dwóch opcji:
- uruchomienie przeglądarki internetowej zainstalowanej na komputerze lub smartfonie i zalogowanie się z jej pomocą na konto IKP (Internetowe Konto Pacjenta),
- skorzystanie z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia mojeIKP i zalogowanie się na konto IKP.
Najważniejsze informacje, które zawiera L4 online to:
- kod literowy (od A do E),
- kod cyfrowy (1, co oznacza zwolnienie leżące lub 2, czyli zwolnienie chodzące (z możliwością opuszczania mieszkania podczas przebywania na urlopie chorobowym).
Jeśli chodzi o dane, takie jak kod choroby (przyczyna nieobecności w pracy), są one objęte tajemnicą lekarską i dostępne do wglądu jedynie dla lekarza oraz pacjenta, natomiast pracodawca nie widzi takich informacji. Wyjątek stanowi L4 z powodu nasilonych dolegliwości ciążowych — wtedy kobieta może zadecydować o ujawnieniu przyczyny niezdolności do pracy.
Artykuł sponsorowany L4ONLINE