Trwa ładowanie...

Wykąpała dziecko w wybielaczu. To powszechna praktyka na oddziałach pediatrycznych?

 Karolina Rozmus
02.02.2022 17:01
Wykąpała dziecko w wybielaczu. To powszechna praktyka na oddziałach pediatrycznych?
Wykąpała dziecko w wybielaczu. To powszechna praktyka na oddziałach pediatrycznych? (GettyImages)

Młoda mama wyznała, że kąpie niemowlę w wybielaczu. Zapewnia, że zaleciła jej to pielęgniarka pediatryczna. Okazuje się, że jest to dość powszechna praktyka, choć film z kąpieli w wybielaczu opublikowany na Instagramie może być szokujący.

spis treści

1. Wykąpała niemowlę w wybielaczu

Na instagramowym koncie pewnej mamy pojawił się kontrowersyjny filmik z kąpieli niemowlęcia. W opisie młoda mama poinformowała, że kąpie dziecko w… wybielaczu.

W sieci zawrzało, mimo że, jak poinformowała autorka konta, tę metodę poleciła jej pielęgniarka pediatryczna, a w dodatku kąpiele w wybielaczu zaleca też brytyjski NHS.

Zobacz film: "Myje włosy córce ketchupem - dlaczego?"

Wiele z komentarzy pod postem pochodziło od rodziców potwierdzających, że kąpiele z użyciem wybielacza są skutecznym sposobem na łagodzenie dolegliwości związanych z egzemą, niektóre przyznawały wręcz, że tylko to ratowało skórę ich dziecka przed zaostrzeniem choroby.

Znalazły się jednak także komentarze sceptycznie nastawionych lub wręcz – oburzonych mam. Jedna z nich przyznała, że pediatra zalecał jej taką kurację, ale jej zdaniem wybielacz jest silną trucizną, którą należy trzymać poza zasięgiem dziecka. Deklarowała, że nigdy nie zrobiłaby czegoś takiego swojemu maleństwu.

2. Kontrowersyjna metoda leczenia. "Wierzcie lub nie, ale to powszechny i skuteczny sposób na leczenie egzemy"

Na czym polega fenomen kąpieli w wybielaczu, chemicznego detergentu na bazie podchlorynu sodu bądź wody utlenionej, używanego do dezynfekcji i wybielania tkanin?

Jak informuje @tinyheartseducation stosowany w niewielkiej ilości wybielacz, o zawartości procentowej 4,2 podchlorynu sodu, z uwagi na działanie bakteriobójcze ogranicza rozwój egzemy. Dzieje się tak, ponieważ bakterie Staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, to bytujące na powierzchni skóry drobnoustroje, które mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry.

Kąpiele z dodatkiem wybielacza są zdaniem młodej mamy bezpieczne, bo zawierają mniejsze stężenie chloru niż woda w basenach, a stosowane regularnie łagodzą świąd, pieczenie, zaczerwienienie i wypryski typowe dla AZS.

Jak zaleca NHS, a wraz z nim brytyjscy pediatrzy i położne, do kąpieli trzeba dodać czysty wybielacz (bez dodatków w postaci np. aromatów) w ilości 2 ml na 1 l wody.

Dziecko należy zanurzyć w kąpieli na około 10-15 minut i kurację tę powtarzać dwukrotnie w ciągu tygodnia.

Z uwagi na fakt, że wybielacz może powodować podrażnienia i nie wolno go używać w postaci nierozcieńczonej, a także na uszkodzoną skórę, przed rozpoczęciem kuracji autorka zaleca kontakt z pediatrą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze