Trwa ładowanie...

Wołomin. Dziecko zadławiło się i przestało oddychać. Na miejscu był śmigłowiec LPR. 3-latki nie udało się uratować

 Dorota Mielcarek
06.03.2020 09:43
Śmigłowiec LPR
Śmigłowiec LPR (East News)

W jednym z mieszkań w Wołominie doszło do tragedii. 3-letnia dziewczynka zadławiła się i straciła przytomność. Na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe oraz śmigłowiec LPR. Mimo reanimacji i starań lekarzy, dziecka nie udało się uratować. Okoliczności śmierci bada prokuratura.

1. Dramat przy ul. Kościelnej w Wołominie

Do zdarzenia doszło 5 marca w Wołominie, przy ulicy Kościelnej. 3-letnia dziewczynka bawiła się w swoim pokoju i w pewnym momencie zaczęła się dusić. Rodzice od razu zadzwonili po pogotowie ratunkowe, które szybko pojawiło się na miejscu zdarzenia. Wezwano również śmigłowiec LPR, mógł wylądować na ulicy, w miejscu, które wcześniej zabezpieczyła straż pożarna.

Niestety, mimo reanimacji, dziewczynki nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon. Na miejsce został wezwany prokurator, aby ustalić okoliczności śmierci dziecka.

2. Zadławienie dziecka – co robić? Zasady postępowania ze starszym dzieckiem

We wszystkich sytuacjach, kiedy podejrzewamy, że dziecko sie zakrztusiło, należy ocenić jego kaszel. Ważne, by określić, czy jest to kaszel efektywny, czyli taki, przy którym poszkodowany reaguje i może nabrać powietrza, czy kaszel nieefektywny, w którego trakcie występuje niemożność mówienia, oddychania i sinica.

Zobacz film: "Przez popcorn jej synek prawie się udusił. Matka ostrzega"

W momencie występowania kaszlu nieefektywnego musimy natychmiastowo udzielić pierwszej pomocy dziecku.

  • Należy pochylić dziecko ku przodowi i rozpocząć uderzanie po plecach między łopatkami. Tutaj również zalecane jest wykonanie 5 uderzeń.
  • Gdy metoda pierwsza nie skutkuje, należy wykonać uciśnięcia nadbrzusza. W tym przypadku trzeba stanąć z tyłu dziecka, obejmując je rękoma. Jedną dłoń zwinąć w pięść i ułożyć pod mostkiem, czyli na nadbrzuszu dziecka. Drugą dłonią chwycić pięść i wykonywać uciśnięcia do siebie i do góry. Tempo to 1 uciśnięcie na 3 sekundy.
  • Warto asekurować stojące dziecko przed upadkiem. W tym przypadku powinniśmy wstawić stopę pomiędzy nogi dziecka i oprzeć je na biodrze.
  • Należy powtarzać obydwie metody naprzemiennie do momentu udrożnienia dróg oddechowych i sprawdzać zawartość jamy ustnej. Jeśli nasza pomoc jest nieskuteczna, należy wezwać pogotowie.

Zobacz także: Dziecko zmarło zatrzaśnięte w pralce. To kolejny taki przypadek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze