Trwa ładowanie...

Witamina D3 a długość życia

Prowadzone są badania nad wpływem witaminy D3 na rozwój demencji, a nawet na długość życia.

Zobacz film: "Dieta w ciąży"

1. Zastosowanie słonecznej witaminy

Niedobór witaminy D3 jest często diagnozowany u kobiet w podeszłym wieku. Brak witaminy D może prowadzić np. do większej łamliwości kości. Naukowcy zaczęli szukać powiązania pomiędzy jej niedoborem, a długością życia. Do tej pory badania nie potwierdziły ani nie wykluczyły powiązań suplementacji witaminy D z długością życia. Badania nad tą zależnością wciąż trwają.

Brak witaminy D w organizmie, powoduje łamliwość kości
Brak witaminy D w organizmie, powoduje łamliwość kości (123RF)

Wyniki pokazują, że regularna suplementacja tej witaminy może zmniejszyć o 6 proc. śmiertelność osób w podeszłym wieku. To oznacza, że przy założeniu podawania codziennego witaminy starszym osobom przez dwa lata jedna osoba może mieć uratowane życie. Jednak nie stwierdzono niższej śmiertelności u osób, które przyjmowały witaminę w innej postaci, np. witaminę D2.

Jedzenie bogate w witaminę D
Jedzenie bogate w witaminę D [10 zdjęć]

Witamina D może być syntetyzowana w organizmie ludzkim na skutek działania promieniowania słonecznego.

zobacz galerię

Bardzo ważne jest łączenie witaminy D z innymi związkami, np. z wapniem, co może prowadzić do powstawania piasku i kamieni nerkowych.

Musisz to wiedzieć

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.