Trwa ładowanie...

Wierszyki na Walentynki: inspiracje dla dzieci i dorosłych

 Agnieszka Gotówka
05.02.2024 06:24
Wierszyki na walentynki: inspiracje dla dzieci i dorosłych
Wierszyki na walentynki: inspiracje dla dzieci i dorosłych (https://stock.adobe.com/)

Wierszyki na Walentynki to najczęściej krótkie rymowanki zapisywane na kartkach, które przekazujemy swojej sympatii, ale i bliskim, np. dzieciom. Możecie skorzystać z już gotowych, albo napisać je samemu. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak wykorzystać wierszyki walentynkowe do tworzenia kartek i prezentów.

spis treści

1. Wierszyki na walentynki dla dzieci: skąd ta tradycja?

Wbrew powszechnie panującej opinii Walentynki wcale nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, choć tam obchodzone są najhuczniej. Ich tardycja sięga starożytności, kiedy to w Rzymie uroczyście obchodzono tzw. wigilię Luperkaliów, czyli święta ku czci bożka płodności i urodzaju (15 lutego). Tego dnia mężczyźni wrzucali do urny skrawki papieru z imionami wszystkich mieszkanek miasta. Losowano je i łączono w pary, które musiały dotrzymać sobie towarzystwa do końca obchodów.

Dziś uważa się, że Walentynki to anglosaskie święto. Te jednak łączy się z kulturą chrześcijańską i postacią świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, które szczególnie celebruje się w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) od 2002 r. A to za sprawą znajdujących się w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Odłóżmy jednak na bok te historie, a skupmy się na tym, jakie krótkie wierszyki na walentynki dla dzieci wybrać. Najmłodsi lubią to święto i chętnie biorą udział w przygotowaniu kartek. Obdarowują nimi nie tyle swoje sympatie, co rodziców, nauczycielki, koleżanki i kolegów. To bowiem wyraz tego, jak bardzo ich lubią i szanują.

2. Jakie są proste i urocze wierszyki na Walentynki dla dzieci?

 • "W dniu świętego Walentego, nic nie może dziać się złego. Nikt nie może się dziś złościć, bo dziś nadszedł dzień miłości!"
 • "Gdy zajdzie potrzeba, dam Ci gwiazdkę z nieba!"
 • "Dla ciebie kwiatuszek, sześć małych serduszek, jeszcze cztery robaczki i trzy słodkie buziaczki"
 • "Jesteś słoneczkiem na moim niebie, nie chcę żyć bez Ciebie"
 • "Zobacz, idzie kaczka, niezła z niej śpiewaczka. Śpiewa głośno: kwa, kwa, kwa! Ktoś Ci serce dzisiaj da!"

A jakie wierszyki na Walentynki będą odpowiednie dla rodziców?

 • "To Wy rozświetlacie mój świat miłością i śmiechem. Obdarzajcie się każdego dnia ciepłym słowem i kochajcie najmocniej. Wszystkiego najlepszego!
 • "Kocham ptaki i obłoki, kocham cały świat szeroki, kocham gwiazdy na niebie, a najbardziej kocham Ciebie"
 • "Na dworze chłodno, wiatr drzewa kołysze, a ja do Ciebie Walentynkę piszę.Piszę powoli, piszę dokładnie, niech każde słowo w sercu zapadnie!
 • "Wyznam Tobie dziś w sekrecie: kocham Ciebie jak nikt w świecie. Uścisk przesyłam przez misia małego, w dniu Świętego Walentego"
 • "Kocham Cię bardzo i nie skrycie. Kocham Cię mocno, na całe życie. Kocham nie tylko w walentynki, bo jesteś częścią mojej rodzinki"

3. Jak wspólnie z dziećmi tworzyć walentynkowe wierszyki?

W sieci znajdziemy gotowe wierszyki na walentynki do wydrukowania, jednak te pozostają niezmienne od lat. Może zatem przy okazji robienia walentynkowych kartek, podejmiecie się stworzenia właśnej rymowanki? W ten sposób możecie napisać własne wierszyki na walentynki dla chłopaka i dziewczyny: oryginalne i żartobliwe. O czym warto pamiętać, kiedy będziecie ją tworzyć?

 • Wyrazy znajdujące się na końcu wersów powinny się rymować.
 • Ilość sylab w wersie jest taka sama lub powtarza się według łatwego do zauważenia schematu.
 • Wierszyk powinien zawierać jakąś myśl, przesłanie.
 • Może mieć zaskakującą pointę.
 • Rymowanka powinna być zwięzła, ciekawa i zabawna.

Do kartki z życzeniami możecie dołączyć samodzielnie zrobione ciastka, np. w kształcie serduszek, a dla rodziców czy nauczycieli – zrobione ze słoiczków świeczki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze