Trwa ładowanie...

Wiedza o ubezpieczeniach społecznych w szkołach? Chce tego ZUS

 Agnieszka Gotówka
05.12.2016 14:42
Przedstawiciele ZUS przekonują, że w nowych podstawach programowych powinno się znaleźć miejsce na wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Przedstawiciele ZUS przekonują, że w nowych podstawach programowych powinno się znaleźć miejsce na wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych. (123RF)

Czy w nowej podstawie programowej znajdzie się miejsce na informacje z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych? Chcą tego przedstawiciele ZUS, bo wiedza Polaków na ten temat jest na bardzo niskim poziomie.

Jak przekonuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, o tego rodzaju świadczeniach powinno się uczyć w szkole podstawowej i średniej.

– Ubezpieczenia społeczne to materia, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Natomiast wiedza na ten temat jest znikoma. Potwierdza to badanie przeprowadzone w lipcu i sierpniu przez Instytutu Spraw Publicznych i Millward Brown na zlecenie ZUS.

Aż 60 proc. ankietowanych nie ma żadnej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych lub ich wiedza jest szczątkowa. Prawie 40 proc. uczestniczących w badaniu stwierdziło, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ustala w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówi WP parenting Radosław Milczarski z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Przedstawiciele ZUS przekonują, że w nowych podstawach programowych powinno się znaleźć miejsce na wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Przedstawiciele ZUS przekonują, że w nowych podstawach programowych powinno się znaleźć miejsce na wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych. (123RF)

Ankietowani nie znali przepisów, jakie wiążą się z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów. Nie potrafili wskazać różnic pomiędzy ubezpieczeniem chorobowym a zdrowotnym, mylili poszczególne rodzaje ubezpieczenia.

Mimo tak pesymistycznych wyników, nie wszyscy pochwalają pomysł wprowadzenia do podstawy programowej wiadomości z zakresu ubezpieczeń społecznych. Nauczyciele nie chcą jeszcze zajmować oficjalnego stanowiska w tej sprawie, chętniej głos zabierają rodzice.

Przyznają, że młodym ludziom brakuje wiedzy z zakresu prawa i ekonomii. – Młodzież nie ma dzisiaj pojęcia, jakie prawa im przysługują. Nie wiedzą, jak skonstruować proste pismo urzędowe. Nie znając swoich praw, nie mogą się bronić. Wydaje im się, że wszystkie potrzebne informacje znajdą w sieci, ale i w tym wypadku trzeba wiedzieć, gdzie szukać – mówi mama jednego z bydgoskich licealistów.

 

Wiedza z zakresu ubezpieczeń społecznych miałaby być przekazywana na lekcjach przedsiębiorczości lub wiedzy o społeczeństwie.

Przeczytaj koniecznie

1. „Lekcje z ZUS”

W celu poszerzenia informacji z zakresu ubezpieczeń społecznych ZUS od trzech lat realizuje projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”. – Kierowany jest on do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zawiera cztery gotowe lekcje z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Ich celem jest przekazanie praktycznej wiedzy, którą uczniowie będą mogli wykorzystać w codziennym życiu. Przedstawiciele ZUS zachęcają szkoły do udziału w projekcie i – co ważne – szkolą nauczycieli, którzy chcą je prowadzić – przekonuje Radosław Milczarski z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale

zobacz galerię

Przedstawiciele ZUS przekonują, że nauczyciele chwalą przegotowane w ramach projektu materiały edukacyjne i samą treść lekcji. Dobrze o tej koncepcji mieli wypowiadać się też uczniowie, którzy już wzięli udział w projekcie.

I choć nowe podstawy programowe Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło 30 listopada, nadal są one konsultowane. Do 9 grudnia swoją opinię mogą wyrazić eksperci, nauczyciele rodzice i uczniowie. Ostateczny kształt zostanie im nadany w lutym 2017 roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze