Trwa ładowanie...

Wdzięczność - jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność?

 Ewa Rosiecka
26.07.2022 00:38
Wdzięczność to postawa, która wyraża radość nie tylko z tego, że my coś otrzymujemy, ale i z tego, że dajemy
Wdzięczność to postawa, która wyraża radość nie tylko z tego, że my coś otrzymujemy, ale i z tego, że dajemy (Adobe Stock)

Co to jest wdzięczność? Zwykle rozumiemy ją jako stan psychiczny, który skłania nas do wykonania przyjaznego gestu w stosunku do osoby, która wcześniej zrobiła dla nas coś dobrego. Prawdziwa, nieudawana wdzięczność ma potężną moc. Jeśli wyrazimy ją w odpowiedni sposób, przyniesie nam i odbiorcy ogromną ilość pozytywnej energii. Wdzięczność wspaniale wpływa na relacje międzyludzkie, nadając im głębi. Jak praktykować wdzięczność? Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

spis treści

1. Co to jest wdzięczność?

Czym jest wdzięczność? Amerykański profesor psychologii, Robert Emmons twierdzi, że wdzięczność to potwierdzenie dobroci - potwierdzamy otrzymane dobro, mówiąc do siebie i dziękując za dobre wydarzenia, rzeczy i ludzi, których spotykamy na swojej drodze.

Naukowiec ten uważa, że wdzięczność możemy okazywać za wszystko, co pochodzi z naszego świata, lub w przypadku osób wierzących w siłę wyższą, za to, w co zdecydujemy się uwierzyć tzw. źródła zewnętrzne.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Robert Emmons określa wdzięczność także jako emocje, które wzmacniają relacje, przypominają nam, że otrzymujemy od bliskich potrzebne wsparcie, a okazywanie tym osobom wdzięczności to potwierdza.

Dzielimy się nią, aby ci, którzy nam pomogli, także poczuli się szczęśliwi. Okazywanie wdzięczności umacnia więzi międzyludzkie i pogłębia je.

Gdy doceniamy to, co otrzymujemy, jesteśmy dużo bardziej zadowoleni z życia i mamy lepsze samopoczucie. Gdy skupiamy się na wyrażaniu wdzięczności, przyciągamy dobre doświadczenia do swojego życia, łatwiej nam opanować gniew i złość, a także znieść porażki i przykre, bolesne doświadczenia.

Odczuwanie wdzięczności również poprawia jakość snu, łagodzi stresy i napięcia i zwiększa naszą radość życia. Łatwiej jest nam wybaczać, pozbywać się negatywnych emocji i budować relacje z innymi oparte na solidnych filarach.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej korzyści płynące z odczuwania wdzięczności, nic dziwnego, że chcemy nauczyć tego także nasze dzieci.

Emocje dziecka w wieku przedszkolnym
Emocje dziecka w wieku przedszkolnym

Przedszkolak podlega gwałtownym emocjom, w jednej chwili mówi że kocha, a chwilę później nie lubi.

zobacz galerię

2. Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

Często słyszymy, jak rodzice, w trosce o dobre wychowanie swoich pociech przypominają im: "Co się mówi?", gdy otrzymają prezent. Zdarza się, że dzieci nie wiedzą, dlaczego mają podziękować.

Warto zadbać o taką wdzięczność, która wypływa prosto z serca i nie jest w żaden sposób wymuszana. Jak to zrobić? Oto kilka naszych wskazówek!

2.1. Dawaj dobry przykład

Zachowanie nas - rodziców i innych dorosłych to pierwszy punkt odniesienia dla dziecka. Jeśli maluch zobaczy, że mama czy tata docenia wszystko, co się przydarza, z pewnością będzie chciał pójść za ich przykładem.

Analogicznie, jeśli dziecko dostrzeże, że rodzice na wszystko zawsze narzekają i nigdy nie są zadowoleni, na pewno będzie mu trudno zrozumieć, czym jest wdzięczność i nauczyc się praktykować ją w swoim życiu.

2.2. Ucz dziecko dzielić się

Maluch, który nauczy się dzielić, będzie doceniał to, co ma. Zarówno w przypadku dóbr materialnych i udogodnień, jak i ludzi, którymi się otacza. Nauka dzielenia się to także nauka szacunku dla innych.

2.3. Podziękuj dziecku, jak zrobi coś dobrego

Kiedy maluch zrobić coś dobrego, pamiętajmy, aby mu za to podziękować, okazać wdzięczność tak jak od niego oczekujemy okazywania wdzięczności wobec kogoś innego.

W taki sposób dziecko przekona się, że jest ważne, a także że istnieją proste rzeczy, które podobają się ludziom i mogą im sprawiać radość. Może to spowodować, że będzie chciało odkryć więcej zachowań, które sprawią otoczeniu przyjemność.

2.4. Mów o rzeczach, za które jesteś wdzięczny

Warto pytać dziecko, czy czuje wdzięczność i z jakiego powodu. Nie powinniśmy krytykować go, gdy czegoś nie docenia. W ten sposób możemy lepiej poznać nasze dziecko i przekonać się, które aspekty osobowości wzmocnić, aby tę wdzięczność budować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze