Ważna decyzja przed porodem
Pobranie krwi pępowinowej jest krótkim, bezbolesnym i nieskomplikowanym zabiegiem, wykonywanym przez położną po przecięciu pępowiny. Jest to procedura bezpieczna dla matki i dziecka, niezaburzająca przebiegu porodu. Krew pobierana jest do specjalnego zestawu pobraniowego.
1. Procedura pobierania krwi pępowinowej
Po porodzie w sznurze pępowinowym znajduje się krew pępowinowa – bogate źródło komórek macierzystych, które znajdują zastosowanie w leczeniu ponad 70 chorób, w tym chorób układu krwiotwórczego. Podobnie jak komórki szpiku kostnego, komórki macierzyste można przeszczepiać w celu odbudowy układu odpornościowego i krwiotwórczego.
Pobranie krwi pępowinowej zaczyna się po odcięciu pępowiny. Proste nakłucie sznura pępowiny pozwala na pobranie krwi do specjalnego zestawu (rodzice otrzymują go przy podpisaniu umowy z bankiem rodzinnym), następnie krew jest transportowana do laboratorium banku komórek macierzystych, gdzie jest poddawana preparatyce. Procedura pobierania krwi pępowinowej trwa około 5 minut.
2. Czy pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Wiele kobiet obawia się, że pobieranie krwi pępowinowej wpłynie na przebieg porodu lub stan zdrowia ich lub dziecka. Eksperci przypominają jednak, że procedura ta ma miejsce już po porodzie, nie może więc wpłynąć na noworodka lub jego matkę.
3. Pobieranie krwi pępowinowej a cesarskie cięcie
Nie wszystkie kobiety mogą rodzić drogami natury. Dobrą wiadomością dla pań, które czeka cesarskie cięcie jest fakt, iż zabieg ten nie jest przeciwwskazaniem do pobrania krwi pępowinowej.