Trwa ładowanie...

Warunki dobrej spowiedzi: omówienie

 Agnieszka Gotówka
07.02.2022 10:22
Warunki dobrej spowiedzi: omówienie
Warunki dobrej spowiedzi: omówienie (https://stock.adobe.com/)

Warunki dobrej spowiedzi to pięć reguł, których należy przestrzegać, przygotowując się do wyznania grzechów w konfesjonale. Naucz się ich razem z dzieckiem, zwłaszcza jeśli niebawem przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej.

spis treści

1. Warunki dobrej spowiedzi. Czym są?

Warunki dobrej spowiedzi w kościele katolickim stanowią wskazówki, które podpowiadają, jak powinna wyglądać spowiedź, by była szczera i ważna. Wyznanie grzechów wymaga zaangażowania osoby spowiadającej się. Nie wystarczy jedynie podejść do konfesjonału i wyznać grzechy. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie do spowiedzi, jak również wynagrodzenie krzywd, jakie wyrządziło się drugiemu człowiekowi.

5 warunków dobrej spowiedzi to:

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
  1. Rachunek sumienia
  2. Żal za grzechy
  3. Mocne postanowienie poprawy
  4. Wyznanie grzechów
  5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim
5 przykazań kościelnych. Kogo obowiązują, jak brzmi ich treść?
5 przykazań kościelnych. Kogo obowiązują, jak brzmi ich treść?

5 przykazań kościelnych to zasady postępowania, którymi powinien kierować się każdy katolik. Ustanowione

przeczytaj artykuł

2. Omówienie warunków dobrej spowiedzi

Rachunek sumienia to krok pierwszy. Polega na przypomnieniu sobie grzechów, które popełniło się od ostatniej spowiedzi. Można wspomóc się książeczką do nabożeństwa, modlitewnikiem lub zestawić swoje zachowanie z 10 przykazaniami.

Każdą spowiedź powinien poprzedzać szczery żal za grzechy. Ich wyznanie nie powinno być podyktowane przymusem, ale potrzebą. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie straszyć dziecka wizytą w konfesjonale, nie wytykać mu grzechów ani nie zmuszać do żalu za nie. Takie zachowanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Postanowienie poprawy jest niezbędne do tego, by spowiedź była ważna. Osoba spowiadająca się musi chcieć w przyszłości nie popełnić tego samego grzechu. Nie można wyznawać księdzu nieustannie tych samych grzechów.

Owszem, zdarza się, i to wcale nierzadko, że popełniamy te same grzechy. Jednak ich świadomość, ale też próba zaprzestania ich popełniania, są już dowodem na to, że dokonaliśmy żalu za grzechy i postanowiliśmy poprawę.

Wyznanie grzechów ma miejsce w konfesjonale. Nasze przewinienia wysłuchuje ksiądz, który udziela nam rozgrzeszenia. Kiedy je otrzymamy, musimy zadośćuczynić za grzechy. Co to znaczy?

Ostatni z warunków dobrej spowiedzi to odpokutowanie za grzechy. To nie tylko odmówienie konkretnej, wymienionej przez księdza w konfesjonale, modlitwy, lub uczestnictwo we mszy świetej czy nabożeństwie, ale też naprawienie krzywd wyrządzonych bliźniemu. Bywa, że to jedno z trudniejszych zadań, lecz jego wykonanie jest konieczne, by wyznanie grzechów było ważne.

Komunia dziecka po rozwodzie rodziców
Komunia dziecka po rozwodzie rodziców

Biała komunijna alba wisiała w domu mamy. Spodnie i koszulę – kupił ojciec. I komunia święta Marcina

przeczytaj artykuł

3. Jak przygotowac dziecko do spowiedzi?

Pierwsza spowiedź, która ma miejsce najczęściej tuż przed Pierwszą Komunią Świetą, to dla dziecka ważne wydarzenie. Musi przyznać się przed drugą osobą (obcą!) do swoich przewinień. To normalne, że nasza pociecha będzie czuła strach lub czuła dyskomfort.

Warto porozmawiać o tym z dzieckiem. Możecie siegnąć po książki, w których wyjaśniona jest istota spowiedzi. Jeśli znacie duchownego, który ma dobre podejście do najmłodszych i budzi zaufanie, możecie wspólnie wybrać się na rozmowę z nim.

Co ważne, nie straszcie dziecka spowiedzią i piekłem. Nie wytykajcie mu grzechów albo nie komentujcie jego zachowania, mówiąc, że będzie musiał się z danego czynu spowiadać. Takie podejście zamiast przybliżyć dziecko do kościoła, jedynie je do niego zniechęci. Może też wzbudzić w nim niepotrzebny strach.

Wytłumaczcie dziecku, że w kościele katolickim spowiedź jest bardzo ważna. Pozwala dostrzec swoje słabości, ale przede wszystkim daje możliwość odpokutowania i naprawienia krzywd wyrządzonych drugiemu człowiekowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze