Trwa ładowanie...

W wieku 3 lat ważył 50 kg. Tak dzisiaj wygląda "gigantyczne dziecko"

Avatar placeholder
09.01.2024 16:21
W wieku trzech lat ważył 50 kg. Tak dzisiaj wygląda "gigantyczne dziecko"
W wieku trzech lat ważył 50 kg. Tak dzisiaj wygląda "gigantyczne dziecko" (YouTube)

Zach Strenkert, kiedy miał 17 miesięcy ważył 30 kg, a jako trzylatek - 50 kg. Jego rodziców wielokrotnie oskarżano o zaniedbania dietetyczne i nadmierne karmienie dziecka. Dopiero po występie w telewizyjnym programie udało się zidentyfikować prawdziwą przyczynę nadmiernego przyrostu wagi chłopca.

spis treści

1. Walka z otyłością od najmłodszych lat

Zach Strenkert z New Jersey w USA od urodzenia stawał w obliczu problemu otyłości. W momencie narodzin ważył 5 kg. Już w pierwszych miesiącach życia rodzice dostrzegli, że rośnie błyskawicznie - średnio przybierał około 1,5 kg na dwa tygodnie. Efektem tego było, że w wieku trzech lat ważył tyle, ile przeciętny dorosły mężczyzna.

Kiedy miał 17 miesięcy ważył ponad 30 kg
Kiedy miał 17 miesięcy ważył ponad 30 kg (The Jerry Springer Show)

Zaniepokojeni rodzice od początku podejrzewali, że otyłość ich dziecka mogła wynikać z jakiejś choroby, ale mimo wielu prób, nie udało im się uzyskać żadnej konkretnej diagnozy. W wywiadzie Zach wyznał, że większość ludzi zarzucała jego matce, że nadmiernie go karmi.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Problem ten zwrócił uwagę instytucji zaangażowanych w ochronę praw dzieci. Kiedy Zach rozpoczął naukę w piątej klasie, ważył 113 kg i zawsze czuł głód.

2. Zespół Simpsona-Golabiego-Behmela (SGBS)

Kluczowym momentem w życiu Zacha i jego rodziny był udział w telewizyjnym programie. Amerykański dziennikarz Jerry Springer skierował ich do specjalistów genetyków, którzy odkryli przyczynę problemów zdrowotnych chłopca. Zach okazał się cierpieć na zespół Simpsona-Golabiego-Behmela (SGBS). Jest to rzadka choroba genetyczna, którą najczęściej diagnozuje się u mężczyzn.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem są łatwo rozpoznawalne dzięki nieproporcjonalnemu przerostowi ciała. Dodatkowe charakterystyczne cechy to duże czoło, specyficzna budowa nosa, wystające usta oraz język. Nie bez powodu osoby zmagające się z SGBS są podwyższonego ryzyka rozwinięcia poważnych schorzeń, takich jak choroby serca. Występuje również ryzyko zachowania na zaburzenia nowotworowe - aż 10 proc. osób cierpi na nie już w dzieciństwie.

3. Pokonał otyłość, zmieniając styl życia po 27 latach

Zach Strenkert był otyły przez całe swoje życie. Silną motywację do zmiany stylu życia odnalazł w czasie pandemii. Opowiada, że drobnymi krokami podążał ku zdrowiu - zaczynając od majowych spacerów po ogródku, trwających na początku jedynie 10 minut. Obecnie codziennie pokonywał pieszo 45-minutową trasę.

Na zdrowszy tryb życia Zach przesiadł się całkowicie, zmieniając także swoje nawyki żywieniowe. W jego codziennym jadłospisie nie brakuje teraz chudego mięsa kurczaka, pełnoziarnistych płatków z orzechami oraz proteinowych koktajli.

Zach Strenkert zrzucił ponad 90 kg
Zach Strenkert zrzucił ponad 90 kg (Facebook)

Ciężka i systematyczna praca przyniosła znakomite efekty. Strenkert zrzucił ponad 90 kg. Teraz chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i przekazuje motywujące wiadomości dla innych, chcąc pokazać, że utrata wagi jest możliwa mimo choroby. W chwili obecnej waży126 kg i podkreśla, że nigdy wcześniej nie czuł się tak dobrze.

- Jeśli ja mogę to zrobić, każdy może. Musisz iść swoim tempem. Dojdziesz do celu, jeśli będziesz trzymał się wyznaczonej drogi - przekonuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze