W Poznaniu zmarła ciężarna zarażona SARS-CoV-2. Stan noworodka lekarze określają jako ciężki
Niezaszczepiona 38-latka w 6. miesiącu ciąży trafiła do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu z ostrymi objawami COVID-19. Miała zajęte 90 proc. płuc i jej życia nie udało się uratować. Dziecko kobiety jest w ciężkim, typowym dla wcześniaków, stanie.
1. Ciężarna miała zajęte 90 proc. płuc
Jak podaje TVN24, już podczas transportu do szpitala konieczne było podłączenie ciężarnej do specjalnej aparatury wspomagającej oddychanie.
- Nasz zespół pojechał po pacjentkę specjalnym ambulansem. (...) Chora miała 90 procent płuc zajętych. Desaturowała się głęboko, w związku z tym możliwość jej przewiezienia w trybie konwencjonalnym nie była możliwa – powiedział prof. Krzysztof Kusza, kierownik Kliniki Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Leczenia Bólu Szpitala Uniwersyteckiego im. Heliodora Święcickiego.
Po przetransportowaniu kobiety podłączono ją do ECMO (ang. Extra Corporeal Membrane Oxygenation, technika pozaustrojowego natleniania krwi).
Po kilkunastu dniach lekarze musieli podjąć trudną decyzję.
2. Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie
Prof. Kusza przyznał, że w jedenastej dobie okazało się, że przepływy w łożysku są zaburzone. To oznacza, że dalszy rozwój dziecka w łonie matki jest niemożliwy – łożysko przestaje być wydolne. Lekarze zmuszeni byli wykonać cesarskie cięcie.
Dziecko urodziło się w 6. miesiącu ciąży, dlatego jego stan specjaliści ocenili jako ciężki, choć stabilny.
Matki jednak nie udało się uratować – kobieta zmarła z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej zakażeniem SARS-CoV-2.
3. Szczepienia w ciąży
Cytowany przez TVN24 prof. Kusza zaznaczył, że na oddziale intensywnej terapii, na której przebywała kobieta, znajdują się wyłącznie niezaszczepieni pacjenci.
W przypadku ciężarnych sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna – narażając siebie na ciężki przebieg infekcji COVID-19, narażają zarazem swoje nienarodzone dzieci.
Tymczasem szczepienia ciężarnych przeciw COVID-19 rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. To stanowisko jest zgodne z zaleceniami w Europie, a także wskazaniami amerykańskiego CDC.
Badania wykazują, że szczepienia są bezpieczne zarówno dla przyszłych mam, jak i dla rozwijającego się płodu. Korzyści płynące z zaszczepienia się ciężarnej są nie do przecenienia – chroniąc przed ciężkim przebiegiem i hospitalizacją, chronią jednocześnie zdrowie i życie matki oraz dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl