Trwa ładowanie...

W oknie życia znaleziono niemowlę. "To dla nas smutna radość"

Avatar placeholder
Agnieszka Wiśniewska 14.10.2023 11:58
Dziecko w oknie życia. "Rodzice podjęli dramatyczną decyzję"
Dziecko w oknie życia. "Rodzice podjęli dramatyczną decyzję" (East News)

W oknie życia w Legnicy znaleziono kilkutygodniowe niemowlę. Dziecko było zdrowe, dobrze ubrane i odżywione. - To dla nas smutna radość - mówi Katarzyna Kardasz, kierownik Ośrodka Edukacyjno - Opiekuńczego "Samarytanin".

spis treści

1. Chłopczyk w oknie życia w Legnicy

W piątek (13 października) w oknie życia przy ul. Poselskiej w Ośrodku Edukacyjno - Opiekuńczym "Samarytanin", prowadzonym przez legnicką Caritas, znaleziono kilkutygodniowe niemowlę.

- Kiedy rozległ się alarm w oknie życia, natychmiast ze współpracownikami poszliśmy skontrolować to miejsce. Okazało się, że jest tam chłopczyk - mówi s. Beata, Magdalenka od Pokuty, pracująca w placówce cytowana przez diecezja.legnica.pl.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

Dziecko było zdrowe, dobrze ubrane i odżywione. Ma około 3-4 miesiące.

Po tym odkryciu uruchomiono tzw. procedurę okna życia. Wezwano pogotowie ratunkowe oraz inne służby.

- To dla nas smutna radość. Z jednej strony jest radość, że dziecko żyje, jest zdrowe, w dobrym stanie, z drugiej strony smutek, bo rodzice musieli podjąć bardzo poważną, dramatyczną decyzję - mówi kierownik ośrodka Katarzyna Kardasz.

- Mamy nadzieję, że to dziecko będzie miało dobre życie. Warto też pamiętać, że rodzice w ciągu 30 dni mogą się zgłosić do szpitala, gdzie dziecko będzie przebywało, aby je odebrać. Bowiem tak dramatyczne decyzje mogą być podejmowane w emocjach, w sytuacji jakiegoś zagrożenia, dlatego jest ten czas na zastanowienie - dodaje.

Okno życia w Ośrodku Edukacyjno - Opiekuńczym "Samarytanin" przy ul. Poselskiej w Legnicy istnieje od 2010 roku. W tym czasie pozostawiono w nim sześcioro dzieci (czterech chłopców i dwie dziewczynki).

2. Okna życia w Polsce

Okna życia są prowadzone przez różne instytucje - najczęściej szpitale, zakony, domy samotnej matki. To miejsca, w których rodzic może pozostawić swoje nowo narodzone dziecko. Jeśli decyduje się na taki krok, zachowuje anonimowość i nie ponosi konsekwencji prawnych.

W momencie, gdy dziecko trafia do okna życia, traci swoją dotychczasową tożsamość. Według prawa staje się tzw. NN. To pojęcie, które w terminologii prawniczej oznacza osobę, której tożsamości nie ustalono. Dzieje się tak, nawet jeżeli rodzice zostawiają informację o imieniu dziecka. Dlatego też niezwłocznie uruchomione muszą zostać procedury medyczno-administracyjne, a o sprawie powiadomione zostają policja, pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

Obecnie w Polsce działa ponad 60 tego typu miejsc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze