Trwa ładowanie...

Vademecum wiedzy o szczepionce

Avatar placeholder
13.03.2015 10:22
Vademecum wiedzy o szczepionce
Vademecum wiedzy o szczepionce

Niemowlę powinno zostać zaszczepione przeciwko rotawirusom pomiędzy 6 a 24/32 tygodniem życia. Ten krótki okres na rozpoczęcie i zakończenie szczepienia wynika z konieczności zapewnienia najmłodszym dzieciom jak najszybciej ochrony przed zachorowaniem. Szczepienie przeciw zakażeniom rotawirusowym może być zastosowane wraz z innymi szczepionkami, które podaje się niemowlętom. Szczepienie należy odłożyć w czasie w przypadku obecności u dziecka infekcji o cięższym przebiegu (z gorączką lub bez gorączki), szczególnie jeżeli występuje ona z biegunką i wymiotami. Łagodna choroba nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia szczepienia i jeśli jego wykonanie po ustąpieniu objawów stanowiłoby problem lub było niemożliwe (np. dziecko przekroczy górną granicę wieku, do której należy podać szczepionkę), można szczepionkę podać. Należy też koniecznie zapoznać się z innymi przeciwwskazaniami do podania szczepionki, najlepiej zapytać o nie swojego lekarza pediatrę.

spis treści

1. Dawki szczepień przeciwko rotawirusom

W Polsce dostępne są dwa preparaty szczepionki przeciwko rotawirusom. Bez względu na to, na który preparat się zdecydujemy, pierwszą dawkę szczepionki należy podać przed ukończeniem przez niemowlę 12 tygodnia życia, a cały cykl szczepienia zakończyć przed ukończeniem przez nie 24-32 tygodnia życia. Oba preparaty mają formę doustną.

W przypadku pierwszego preparatu szczepionkę podaje się w 2 dawkach, między którymi należy zachować odstęp co najmniej 4-tygodniowy. W przypadku drugiego preparatu konieczne jest podanie 3 dawek również w odstępach 4-tygodniowych.

2. Skuteczność szczepień przeciwko rotawirusom

Wyniki kilkunastu badań wskazują, że skuteczność obu szczepień stosowanych zgodnie z zalecanym przez producenta schematem jest wysoka. Badania kliniczne pokazują, że aż 95% zaszczepionych niemowląt wytwarza przeciwciała i jest odpornych na infekcje. Badania te wykazały także dobrą tolerancję szczepień oraz potwierdziły ich bezpieczeństwo. Warto też zauważyć, że były to jedne z największych przeprowadzonych badań klinicznych dotyczących szczepień i objęły one niemowlęta z różnych rejonów świata.

3. Jak długo działa szczepionka przeciwko rotawirusom?

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Tak wysoki poziom ochrony utrzymuje się przez co najmniej 3 lata (a prawdopodobnie znacznie dłużej) od momentu zakończenia cyklu szczepienia, czyli w okresie największego ryzyka zachorowania na ciężką biegunkę rotawirusową. Należy pamiętać, że szczepienie nie chroni przed biegunką spowodowaną innymi wirusami lub bakteriami.

4. Gdzie zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom?

Ponieważ pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem 12 tygodnia życia dziecka, najlepiej podać ją dziecku w trakcie pierwszej wizyty szczepiennej. Szczepionki są dostępne w punktach szczepień w ramach płatnej usługi szczepiennej. Szczepienie przeciwko rotawirusom należy do szczepień zalecanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego (w Programie Szczepień Ochronnych) i niestety nie jest finansowane ze środków publicznych. Koszt szczepionki waha się od 240 do 360 zł za dawkę w aptece, ale w punkcie szczepień może być tańszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze