Ustalenie terminu porodu. Sprawdź, jak prawidłowo określić ten dzień
Obliczanie terminu porodu to bardzo ekscytujący moment. Każda przyszła mama chce wiedzieć jak najdokładniej, kiedy jej dziecko przyjdzie na świat. Jak obliczyć termin porodu? Czy istnieje wiarygodny kalkulator ciąży?
1. Ile trwa ciąża – kalkulator ciąży
Wiek ciąży liczy się od daty ostatniej miesiączki. Może to wydawać się dziwne, ale według tego schematu ciąża trwa 40 tygodni. Jest to oczywiście długość umowna, bo w naturze nic nie daje się tak łatwo zamknąć w liczbach. Podobnie jest z ustaleniem daty zapłodnienia — wszystko zależy od terminu owulacji.
Owulacja występuje w różnych momentach cyklu — u każdej kobiety inaczej. Termin owulacji może się także nieznacznie zmieniać w kolejnych cyklach miesiączkowych u tej samej kobiety. Plemniki mogą czekać na komórkę jajową nawet kilka dni. Dlatego nawet dokładna data współżycia nie pomaga w wyznaczeniu wieku ciąży i daty porodu.
2. Jak wyznaczyć termin porodu?
Najskuteczniejszym sposobem na wyznaczenie terminu porodu jest skorzystanie z kalkulatora ciąży. Do tego będą nam potrzebne jednak konkretne dane: termin ostatniej miesiączki oraz średnia długość cyklu miesiączkowego. Każda kobieta na podstawie obserwacji jest w stanie ustalić, jak długo średnio trwa u niej cykl miesiączkowy. Na tej podstawie kalkulator określi datę owulacji, a następnie datę porodu.
Ustalenie terminu porodu jest dość dokładne, ale trzeba wiedzieć, że lekarze jako prawidłowy termin narodzin dziecka wyznaczają dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po ustalonej dacie. Dlatego trzeba wziąć na to poprawkę. Poza wyznaczaniem terminu porodu za pomocą reguły Naegelego, z której korzysta większość porodowych kalkulatorów, do wyznaczenia terminu służy również pomiar z badania usg w 12. tygodniu ciąży.
W tym czasie większość płodów rośnie podobnie i można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, w jakim wieku jest ciąża i kiedy nastąpi poród. Najlepiej skonfrontować ze sobą datę z kalkulatora oraz z usg i uśrednić termin.
Niektóre dzieci będą gotowe do narodzin już po ukończeniu 38. tygodnia ciąży, a inne będą czekać aż do 42. tygodnia. W obydwóch przypadkach będziemy mówić o donoszonej ciąży i dziecku urodzonym w terminie.
3. Co wpływa na datę porodu?
Nie tylko daty i liczby mają wpływ na termin porodu. Tak naprawdę o tym, kiedy się urodzić decyduje dziecko i sygnały wysyłane przez jego przysadkę mózgową. Dopiero na te sygnały reaguje organizm matki, który również rozpoczyna skomplikowaną grę hormonów. Nawet jeśli pod względem biologicznym zarówna mama i dziecko będą gotowi do porodu, może się okazać, że termin ulegnie opóźnieniu.
Przyczyną bywa stres. Wydzielanie hormonów stresu działa hamująco na hormony porodowe. W pewnym stopniu dyskomfort i złe samopoczucie mamy jest w stanie opóźnić akcję porodową. Dlatego oczekując na narodziny dziecka, trzeba zadbać o komfort mamy, jej dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa.
4. Gdy termin porodu mija
Warto pamiętać, że data porodu to tylko liczba. Przekroczenie tego "mitycznego" terminu nie oznacza, że musimy stawić się w murach szpitala ze spakowaną torbą. Nie jest konieczne również wywoływanie porodu po terminie. Wskazaniem do wywołania akcji porodowej są nieprawidłowości, na przykład zaburzenia pracy łożyska albo sygnały o zaburzeniu przepływów.
Jeśli lekarze uznają, że dobrostan płodu jest zaburzony, mogą podjąć decyzję o wywołaniu porodu. Jednak jeśli wszystko jest w porządku, należy czekać aż czas i natura zrobią swoje.
Publikacja sponsorowana