Trwa ładowanie...

Urodziły się zrośnięte głowami. Dziś są nie do poznania

Avatar placeholder
19.07.2022 17:20
Urodziły się jako bliźniaczki syjamskie
Urodziły się jako bliźniaczki syjamskie (Facebook)

Erin i Abby Denaley przyszły na świat w lipcu 2016 roku. Dziewczynki były połączone głowami. Lekarzom z Children's Hospital w Filadelfii udało się je rozdzielić. Były jednymi z najmłodszych dzieci, które kiedykolwiek przeszły taki zabieg. Niedługo będą obchodziły szóste urodziny. Jak dziś wyglądają?

spis treści

1. Bliźnięta syjamskie

Nie zawsze ciąża mnoga przebiega prawidłowo. W przypadku bliźniąt jednojajowych może dojść do zaburzenia polegającego na ich nierozdzieleniu się. Bliźnięta syjamskie rodzą się raz na 50-100 tys. urodzeń.

Bliźnięta nierozdzielone to bliźnięta jednojajowe, których rozwój został zaburzony. Uważa się, że ta wada pojawia się wskutek nieprawidłowości przy podziale tarczy zarodkowej na dwa płody. Podział ten jest zbyt późny lub niecałkowity. Według innej teorii bliźnięta mogą w łonie matki powtórnie się zrosnąć. Komórki macierzyste rozdzielonych płodów poszukują podobnych sobie komórek i łączą się. Ta druga hipoteza jest częściej przedstawiana jako prawdopodobna.

Przykładem na to, że takie dzieci mogą w przyszłości doskonale funkcjonować, są Abby i Erin.

Rodzice dziewczynek, Heather i jej mąż Riley, byli bardzo podekscytowani, gdy dowiedzieli się, że spodziewają się dziecka. Podczas pierwszego badania USG okazało się, że kobieta urodzi bliźniaki. Zła wiadomość była taka, że dzieci były połączone głowami. To bardzo rzadka przypadłość.

2. Operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich

Dziewczynki przyszły na świat 24 lipca 2016 roku, w Children's Hospital w Filadelfii, 10 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Niedługo będą obchodziły szóste urodziny. Z tej okazji ich szczęśliwa mama postanowiła raz jeszcze podziękować personelowi medycznemu placówki i zamieściła krótkie nagranie na TikToku.

- Pięć lat temu moje słodkie dziewczynki przeszły operację, która odmieniła ich życie. Wydawać by się mogło, że czekaliśmy całą wieczność, aby w końcu usłyszeć słowa: są rozdzielone [...] Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dr. Taylor i dr. Heuer ze szpitala w Filadelfii - opowiada wzruszona mama dziewczynek.

@heatherdelaney1015 We are beyond grateful for Dr. Taylor and Dr. Heuer from The Children’s Hospital of Philadelphia. Without them and all of the nurses and staff there, our girls wouldn’t have the life they have today. They have become our family over the years. Words can’t express our gratitude! #conjoinedtwins #childrenshospitalofphiladelphia #miraclebabies #delaneytwins #specialneedsmom #changedlives ♬ Count on Me (Instrumental Version) - Instrumental Pop Songs & Soft Background Music

Kobieta wspomina, że operacja była bardzo skomplikowana. Lekarze martwili się o jej przebieg, gdyż Abby i Erin były ze sobą zrośnięte czaszkami. To najrzadszy przypadek wśród bliźniąt syjamskich. Ok. 40 proc. bliźniąt zrośniętych czaszkami rodzi się martwych, a 33 proc. umiera przy urodzeniu.

- Wszystko się udało. Moje córeczki zostały rozdzielone. Po operacji musiały spędzić kilkanaście miesięcy w szpitalu. Tam pod okiem lekarzy i fizjoterapeutów uczyły się życia na nowo. Erin wróciła do domu po 14 miesiącach, Abby dołączyła do niej miesiąc później - wspomina szczęśliwa mama.

Kobieta zdradza, że chociaż każdy kolejny dzień przynosi nowe wyzwania i ona i jej mąż muszą dostosować swoje życie do potrzeb swoich córeczek, to dziewczynki są coraz sprawniejsze i rozwijają się podobnie jak ich rówieśnicy.

@heatherdelaney1015 Reply to @kathygirl211 this was therapy today 💜 #workinghardorhardlyworking #conjoinedtwins #delaneytwins #pediatricPT #pediatricOT #PATkids #besttherapistsever #itsgonnabeok ♬ (It's Gonna Be) Okay - The Piano Guys

- Podczas gdy Erin chętniej bawi się zabawkami, Abby uwielbia być w centrum zainteresowania i spędzać czas z ludźmi. Jest naszym towarzyskim motylem - opowiadała Heather w jednym z wywiadów.

Mama bliźniaczek prowadzi bloga, gdzie opisuje codzienne sukcesy dziewczynek. Przypadek Erin i Abby daje nadzieję innym rodzicom i pokazuje, jak bardzo medycyna poszła do przodu w kontekście operacji rozdzielania bliźniąt syjamskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze