Trwa ładowanie...

Urodziła w wieku 42 lat. "Uważam, że była to słuszna decyzja"

Avatar placeholder
24.05.2024 15:38
Dziecko w młodym wieku, czy późne macierzyństwo? Kobiety wskazują wady i zalety
Dziecko w młodym wieku, czy późne macierzyństwo? Kobiety wskazują wady i zalety (Screen z programu "Konfrontacje Agaty" w TVN Style )

Niektóre kobiety stosunkowo wcześnie decydują się na macierzyństwo, inne zostają mamami dopiero w dojrzałym wieku. Choć czasem tak po prostu układa się życie, a innym razem to kwestia podejścia i świadomy wybór, temat wciąż wywołuje gorącą dyskusję.

spis treści

1. Młode mamy

Temat podjęła Agata Młynarska w swoim talk-show "Konfrontacje Agaty" w telewizji TVN Style. Do programu zaprosiła kobiety, które w różnym wieku zdecydowały się na macierzyństwo. Lepiej wcześniej doczekać się pociech, czy podjąć tę decyzję w dojrzałym wieku?

Każdy z tych wyborów ma swoje wady i zalety. Wiele młodych mam przekonuje, że powiększenie rodziny było najlepszą decyzją, jaką w życiu podjęły. Pojawiają się głosy, że mniejsza różnica wieku pozwala na znalezienie wspólnego języka z dzieckiem.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Niektórzy jednak uważają, że macierzyństwo wiąże się z wieloma ograniczeniami i wyrzeczeniami. Dziecko ma utrudnić młodym kobietom rozwój kariery, jest też mniej czasu na hobby i spotkania z przyjaciółmi.

Młynarska pytała kobiety, kiedy poczuły instynkt macierzyński.

- Ja miałam go bardzo szybko. Jak byłam małą dziewczynką, może ok. 10. roku życia, to się bawiłam bobasami, lalkami, które się karmiło. Zawsze po prostu widziałam siebie jako mamę - mówiła 23-letnia Asia.

2. Dojrzałe macierzyństwo

Po drugiej stronie barykady stoją mamy, które zdecydowały się na dziecko w dojrzalszym wieku. Twierdzą, że zgromadzone doświadczenia pozwoliły im podjąć decyzję świadomie i odpowiednio przygotować się do tej roli.

- Pierwsze dziecko urodziłam w wieku 42 lat. Uważam, że była to słuszna decyzja, ponieważ zdążyłam się w życiu wybawić, a teraz mogę świadomie oddać się urokom macierzyństwa - przekonuje Joanna.

Dodaje, że w młodszym wieku dzieci zwyczajnie ją drażniły.

- Im byłam starsza, tym bardziej się tak otwierałam na dzieci. Byłam taka bardziej empatyczna, świadoma tego, że prawdopodobnie już z czasem będę na to gotowa - mówi.

- Pamiętam, jak miałam 30 lat. Wzięłam kota ze schroniska. I mówię do mamy: "Wiesz, co mama. Ja chyba jestem gotowa, żeby zostać matką. Bo skoro ja się pięknie opiekuję zwierzęciem i ono jest dla mnie ważne, to być może ja powoli otworzę się na człowieka" - dodała.

A co z kwestiami zdrowotnymi? Późne macierzyństwo wiąże się z wieloma zagrożeniami, a w pewnym wieku po prostu zaczyna brakować energii. Wraz z wiekiem mamy wzrasta szansa na wystąpienie wad chromosomowych, które skutkują nieprawidłowościami rozwojowymi płodu i różnymi chorobami.

3. Najlepszy czas na dziecko

Raczej nigdy nie doczekamy się rozstrzygnięcia kwestii, które z kobiet mają rację. Jednak to nie wiek powinien być wyznacznikiem gotowości na macierzyństwo. Przede wszystkim powinna to być świadoma decyzja pomiędzy partnerami.

Przyszła mama powinna być także gotowa psychicznie i emocjonalnie. Dziecko potrzebuje też stabilizacji - nie tylko emocjonalnej ale także tej finansowej. O tym, kiedy powiększyć rodzinę, decyduje wiele subiektywnych czynników.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze