Urodziła się ze srebrnymi włosami. Wzbudziła sensację na porodówce
W szpitalu na sali dla noworodków wyróżniała się fryzurą. Miała długie i gęste włosy o nietypowym kolorze. Były srebrno-szare. - Lekarze, położne i inne pacjentki zachwycały się córką - wspomina mama Hani. Dziś dziewczynka ma rok. Jak wygląda?
1. Noworodek ze srebrnymi włosami
Ciąża pani Agaty przebiegała prawidłowo. W ciągu 9 miesięcy ogólne samopoczucie i kondycja fizyczna kobiety były dobre. Jedynie w pierwszym trymestrze doskwierały jej nudności, a w trzecim dokuczała zgaga.
W lutym 2020 r. (w 41. tygodniu ciąży) siłami natury przyszła na świat córka pani Agaty. Otrzymała imię Hania. Dziewczynka ważyła 3795 g i mierzyła 54 cm. Średnia masa urodzeniowa dzieci w Polsce wynosi między 3250 a 3400 g, a średnia długość ciała to ok. 50 cm. Hanna była więc nieco cięższa i dłuższa niż przeciętny polski noworodek.
Jednak tym, co szczególnie wyróżniało ją wśród rówieśników w szpitalu, był kolor włosów. Dziewczynka przyszła na świat ze srebrno-szarymi kosmykami. Na dodatek już w dniu narodzin jej włosy były gęste i naprawdę długie, jak w przypadku kilkuletniego dziecka.
- Lekarze, położne i inne pacjentki zachwycały się córką. Kiedy szłam korytarzem, wioząc Hanię w szpitalnym łóżeczku, podchodzili i zaglądali do środka, aby ją dokładnie obejrzeć. Wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni jej wyjątkowym wyglądem. Każdy, kto ją widział, mówił: “jaka śliczna!”, komentował burzę włosów na głowie i ich długość - wspomina pani Agata w rozmowie z WP Parenting.
Nie tylko personel medyczny i świeżo upieczone matki byli zaintrygowani wyglądem dziewczynki. Dla pani Agaty, jej męża i członków rodziny nietypowy kolor włosów również stanowił zaskoczenie. Starsza córka kobiety przyszła na świat z ciemnymi kosmykami. W gronie bliższej i dalszej rodziny także nie było przypadku narodzin dziecka o takim kolorze włosów.
2. Kolor włosów dziecka - przyczyna
Dlaczego Hania urodziła się ze srebrno-szarymi włosami? Nie wiadomo. Zdaniem lekarzy wygląd dziewczynki nie był czymś nadzwyczajnym ani niepokojącym, nie budził wątpliwości co do stanu jej zdrowia.
Nie było więc potrzeby, aby skierować dziecko na dodatkowe badania (warto wiedzieć, że siwe włosy u noworodka mogą być objawem choroby genetycznej; ich przyczynę może też stanowić niedobór żelaza lub witaminy B12).
- Dzieci mają włosy w różnych kolorach. Wygląd córki mnie zaskoczył, ale w ogóle nie zaniepokoił. Tym bardziej że wiedziałam, że mąż jako maluch miał białe włosy. Zmieniły kolor między 6. a 7. rokiem jego życia - dodaje mama Hani.
Kobieta przyznaje, że mężczyzna zachwycił się drugą córką.
- Mąż z miejsca zakochał się w Hani - uśmiecha się.
Włosy dziewczynki zmieniły zabarwienie w pierwszym miesiącu życia. Dziś po srebrno-szarych pasmach nie ma więc już śladu. 12-miesięczna Hania jest blondynką. Jej włosy łatwo się układają, ale stały się rzadkie.
O kolorze włosów przede wszystkim decydują uwarunkowania genetyczne. Dziecko nie musi go odziedziczyć po rodzicach (pani Agata i jej mąż mają ciemnobrązowe włosy), czasami geny z linii bocznej, a więc dalszych krewnych, np. dziadków, są silniejsze. Barwa włosów może zmieniać się do 10. roku życia. To, że w tym okresie stają się jaśniejsze albo ciemnieją, jest naturalne i zupełnie normalne.
Ponadto zmianie może ulec gęstość i grubość kosmyków. Rodzaj włosów dziecka kształtuje się nawet do 6. roku życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl