Urlop w Brennej dla rodziny z dzieckiem. Atrakcje, co warto zobaczyć
Brenna to górska miejscowość, którą wielu turystów traktuje jako świetną alternatywę dla zatłoczonego Zakopanego, Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Jest malowniczo położona w dolinie rzeki Brennicy, u samych stóp Beskidu Śląskiego. To miejsce, które idealnie nadaje się na rodzinny urlop, w czasie którego stawiamy na aktywny wypoczynek na łonie natury, wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku oraz jakościowy czas spędzony w gronie najbliższych. W Brennej nie brakuje atrakcji, które zaspokoją potrzeby dzieci i dorosłych, zapewniając każdemu turyście wspaniale spędzony urlop.
1. Gdzie znajduje się Brenna? Z czego słynie?
Beskid Śląski to jedno ze znajdujących się w Polsce pasm górskich, które z roku na rok zyskują na popularności. Leży w zachodniej części Beskidów, tuż przy granicy z Czechami i Słowacją. U jego stóp, pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem, przycupnęła niewielka, malownicza miejscowość – Brenna. To zaciszne, spokojne i piękne miejsce, w którym można spędzić udany rodzinny urlop.
W Brennej można odpocząć od zgiełku miast, zapewnić sobie bliski kontakt z naturą oraz skorzystać z całego mnóstwa atrakcji, jakie oferuje miejscowość i jej malownicze okolice. Na turystów czekają tu ścieżki rowerowe, piesze szlaki turystyczne prowadzące na okoliczne szczyty, na wałach na Brennicy można wędkować, a po samej rzece przemieszczać się kajakiem. Jakby tego było mało, miasteczko zachwyca kolejne pokolenia swoją unikalną architekturą drewnianą oraz bogactwem lokalnego folkloru.
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Brenna może się także poszczycić posiadaniem całkiem pokaźniej bazy noclegowej, która jest w stanie zaspokoić potrzeby każdego turysty. Noclegi w Brennej świetnie sprawdzą się w przypadku rodzin z dziećmi.
Turyści spędzający urlop w towarzystwie najmłodszych najchętniej wybierają zakwaterowanie w całorocznych domkach letniskowych, apartamentach i pensjonatach, w których progach panuje nie tylko ciepła, domowa atmosfera, lecz ich goście mają także zapewniony dostęp do takich udogodnień, jak m.in. kuchnia, wifi, klimatyzacja, plac zabaw, miejsce parkingowe i akcesoria dla najmłodszych.
2. Jakie miejsca warto odwiedzić w Brennej z dziećmi?
W Brennej nie brakuje miejsc, które idealnie sprawdzą się na rodzinne wyjście. Pierwszym z nich jest Park Turystyki. Mieści się on w samym centrum miejscowości i został niedawno odnowiony, oferując zarówno miejscowym, jak i turystom jeszcze więcej atrakcji. Na terenie parku znajduje się m.in. boisko do gry w różne sporty, pole do mini golfa, a także plac zabaw dla dzieci. W amfiteatrze w sezonie letnim regularnie odbywają się natomiast koncerty i imprezy plenerowe.
Turyści zafascynowani przyrodą na niezwykłe doświadczenia mogą liczyć w Przytulni – Beskidzkim Domie Zielin. To unikalne, żywe muzeum, w którym można bliżej poznać tajniki uprawy ziół oraz ich znaczenie w kulturze i codziennym życiu lokalnej ludności. Na miejscu dostępna jest m.in. multimedialna wystawa, odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także koncerty, wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.
W Brennej funkcjonuje także Kozia Zagroda – zrekonstruowana zagroda wołoska, w której można podziwiać zabudowania gospodarcze oraz zamieszkujące je żywe zwierzęta. Dzieci mogą tu nie tylko zobaczyć kozy, ale także wyszaleć się na placu zabaw oraz posmakować tradycyjnej kuchni góralskiej w starej drewnianej chacie.
Osoby, które nie wyobrażają sobie urlopu w górach bez długiego spaceru na łonie natury, mogą natomiast wybrać się na pieszą wycieczkę na Stary Groń. To liczący sobie 792 m n.p.m. szczyt, na który można dostać się szlakiem zielonym z Brennej Leśnicy. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 1 godziny, a na samej górze czekają kolejne atrakcje – wieża widokowa i bacówka.
Nieco dłuższy, bo ok. 2-godzinny spacer czeka na turystów, którzy decydują się na zdobycie Błatnej (917 m n.p.m.). To kolejny widokowy szczyt w okolicach Brennej, na który prowadzi zielony szlak. Ze wspaniałych wschodów i zachodów słońca oraz niesamowitej panoramy Beskidów słynie z kolei Hala Jaworowa, na którą wiedzie niebieski szlak z Brennej Hołcyny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl